250 Milyon Dolar Oyuna Geldi

2012 yılında İstanbul merkezli olarak kurulan Türk mobil oyun şirketi Gram Games, dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga tarafından 250 milyon dolar nakit ve ek ödemeler karşılığı satın alındı. Çalışanlarının yıl içerisinde sınırsız tatil hakkına sahip olduğu, mesai saati ve ast-üst ilişkisi kavramları olmayan Gram Games, sıradışı ekip yapılanması ve yönetim anlayışıyla da bir çok gencin çalışmak için hayalini süslüyor.

İstanbul ve Londra’da iki stüdyoda toplamda 77 çalışanıyla faaliyet gösteren ve inovatif bir mobil oyun stüdyosu olan Gram Games; 250 milyon dolar nakit ve ek ödemeler karşılığı dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga bünyesine katıldı. Çalışanlarına tanıdığı yıl içerisinde sınırsız tatil hakkı ile mesai ve alt üst ilişki kavramlarının bulunmadığı Gram Games, bir çok gencin de çalışmak için hayalini süslüyor.

Türk Mobil Oyun Şirketi Gram Games 250 Milyon Dolara Amerikalı Zynga'ya satıldı.
Türk Mobil Oyun Şirketi Gram Games 250 Milyon Dolara Amerikalı Zynga’ya satıldı.

1010!” ve “Six!” gibi ünlü bulmaca oyunlarının üreticisi olan ve dünya çapında 170 milyondan fazla oyuncuya sahip Gram Games, bugüne kadar pek çok oyununu Amerika ve Avrupa mobil platformlarında da birinciliğe taşıma başarısını gösterdi. Geçtiğimiz sene geliştirdikleri yeni oyunları “Merge Dragons!” ile de en çok kazanan ilk 50 oyun içerisine giren Gram Games’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Mehmet Ecevit satınalma ile ilgili; “2012 yılından bugüne başarıyla yarattığımız Gram Games kültürünü, İstanbul ve Londra’daki stüdyolarda çalışan yetenekli takımımızı ve başarılı sayısız oyunumuzu; Zynga şirketinin dünya çapında etkin organizasyonuyla birleştirmekten gurur duyuyoruz. Zynga’nın dünyayı oyunlarla bağlama misyonuna derinden inanıyoruz ve takımları ile birlikte çalışmaya başlamak için çok heyecanlıyız” dedi.

Gram Games Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karamancı ise Gram Games’in oyun geliştirmekteki özgün ve etkili yaklaşımını, Zynga’nın uzmanlığıyla birleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Ürettiğimiz “1010!” ve “Six!” gibi oyunlar ile dünyanın en başarılı bulmaca oyunu üreticileri arasında yer alıyoruz. Geçtiğimiz sene “Merge Dragons!” oyunumuz mobil oyun pazarında oldukça ses getirdi. Geliştirdiğimiz oyunlar ile milyonlarca insana ulaşmak istiyoruz. Bizler için bu paylaşım paha biçilmez bir keyif ve motivasyon kaynağı.”

Satınalma işlemini gerçekleştiren Zynga CEO’su Frank Gibeau; “Türk mobil oyun şirketi Gram Games ekibinin özgün kültürü ve yaratıcı oyun geliştirme yöntemleri açıkçası bizleri çok etkiledi. Hızlı hareket ederek, zevkli, oynaması kolay ve bağımlılık yaratan oyunlar üretiyorlar.” dedi.

Zynga Inc Hakkında

2007 yılında ABD’de kuruluşundan itibaren dünyayı oyunlarla birleştirme misyonuna sahip Zynga’nın oyunlarını, internet ve mobil platformlar uzerinden, bugün 1 milyar kişi oynuyor. Zynga oyunları arasında FarmVille, Zynga Poker, Words With Friends, Hit it Rich! Slots and CSR Racing gibi popüler oyunlar var. Zynga’nın oyunları Apple iOS, Google Android, Facebook ve Zynga.com gibi pek çok farklı platformdan oynanabiliyor. San Francisco’daki şirket merkezinin yanında, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda, Hindistan, Türkiye ve Finlandiya’da ofisleri var. Zynga hakkında daha fazla bilgi için https://www.zynga.com/blog

Paylaş