3N 1K: Neden, Nerede, Ne Zaman VPN Kullanmalısınız?

Sanal Özel Ağ (VPN) teknolojisi günümüzde hem şirketler hem de bireyler tarafından internet ağlarını güvende tutmak için kullanılan popüler bir teknolojidir. VPN farklı tünelleme protokolleri ve kriptografi algoritmaları kullanarak internet bağlantısını güvence altına alan ve gizleyen bir teknolojidir.

Bir internet kullanıcısı olarak neden, nerede, ne zaman VPN kullanmalısınız? Bireylerin VPN programlarını tercih etmesinin iki temel sebebi olduğunu söyleyebiliriz: Gizlilik ve güvenlik. Bilgisayar, akıllı telefon ya da tablete kurulan VPN programı öncelikle cihazın internet bağlantısını kullandığı birbirinden farklı tünelleme protokolleri ile gizler. VPN Tünelleme protokolleri:

 • Point to Point Tunneling Protocol – Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP)
 • Layer 2 Tunneling Protocol – İkinci Katman Tünel Protokolü (L2TP)
 • Secure Socket Tunneling Protocol – Güvenli Soket Katmanı Protokolü (SSTP)
 • OpenVPN
 • Internet Protocol Security – İnternet Protokol Güvenliği (IPSec)
 • Internet Key Exchange Version 2 – İnternet Anahtar Değişim Protokolü (IKEv2)

VPN tünelleme protokolleri veri paketlerinin başka bir paket içine konulması sürecidir. Bu süreç kullanılan çeşitli kriptografi algoritmaları ile desteklenir. Bu şifreleme süreci olmadan herhangi bir güvenlik sağlanamaz. VPN şifreleme algoritmalarından bazıları:

 • IP Security Protocol – Güvenlik Protokolü
 • Advanced Encryption Standard – İleri Derece Şifreleme Standardı (AES)
 • Data Encryption Standard – Veri Şifreleme Standardı (DES)
 • Triple DES – Üçlü DES (3DES)
 • Diffle-Hellman (D-H)
 • Secure Hash Algorithm – Güvenli Hash Algoritması (SHA-1)
 • Rivest, Shamir and Adelman Şifrelemesi (RSA)

VPN programı bir bilgisayarda ya da tablette aktifleştirildiğinde, bu cihazın veri paketleri öncelikle VPN sunucusuna gider ve bu sırada şifrelenerek güvenliği sağlanır. Cihazın internet protokol adresi normal şartlarda internet servis sağlayıcıs tarafından belirlenirken, VPN kullanıldığında bu IP adresi VPN sunucusunun IP adresi olarak değişir. Bu da bireyin cihazını internet üzerinde anonim yapar. Bu anonimlik aynı zamanda coğrafik sebeplerden dolayı erişim sağlanamayan web site ve servislere erişim imkanı da sağlar.

Nerede VPN Kullanmalısınız?

VPN programları hem ev konforunda hem de seyahat halindeyken kullanıldığında birçok avantaj sağlar. Evinizdeki cihazlarda VPN kullandığınızda erişime engelli web sitelere erişebilir ve internette konuma bağlı çıkan fiyat politikalarına ve reklamlara karşı kendinizi bir derece koruyabilirsiniz. Ülkelere göre farklı içerik sağlayan Netflix ve benzeri gibi hizmetlerin bütün içeriklerine ulaşmak için VPN ile siber konumunuzu değiştirebilirsiniz.

VPN programlarından seyahatleriniz süresince de yararlanabilirsiniz. Seyahat sırasında internete şifreli ya da şifresiz Wi-Fi ağlarından bağlanmak tehlikeli bir durumdur çünkü bu ağların güvenlik derecesini bilemezsiniz. VPN kullanarak internet bağlantınızı gizli ve güvende tutarken havaalanında ya da kafede internete bağlanabilirsiniz.

Seyahat için gittiğiniz bir ülkede kendi ülkenizdeki bazı web sitelere ve servislere ulaşmama ihtimaliniz var. Çin, İran gibi ülkelerde erişime engellenen web site ve servis sayısı çok fazla. Türkiye’de Wikipedia’ya erişim sağlanamıyorken Çin’de Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve hatta Google bile erişime engelli durumda. Seyahatiniz sırasında VPN kullanarak kendi ülkenizin içeriklerine ulaşabilir ya da bulunduğunuz ülkenin erişim engellerini aşabilirsiniz.

Android ve Apple dükkanlarında birçok ücretsiz VPN programı bulunmaktadır. Ücretsiz VPN programlarının kullandığı tünelleme protokolleri ve şifreleme algoritmaları belirli olmamakla birlikte internet aktivitelerinizi sunucularında kaydediyor ve gelir amaçlı satıyor olabilir. Bu sebepten ötürü, VPN seçerken VPN programının ücretli olması daha güvenli bir seçenek olduğu anlamına gelebilir. VPN programını seçerken ayrıca günlük kaydı tutmadığına dair beyanı olduğundan emin olmalısınız.

Paylaş