Akıllı Telefonlara ÖTV Zammı

Günümüzde neredeyse herkesin vazgeçilmezler listesinin ilk onunda yer alan akıllı telefonlar, platonik aşklara sebep olacak. ÖTV zammının ardından sahip olmak artık daha da zorlaşıyor.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile cep telefonlarından alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) değişikliğe gidildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, vergi matrahı 640 TL ile 1.500 TL arasında olanlarda yüzde 40’a, matrahı 1.500 TL’yi aşanlarda ise yüzde 50’ye çıkartıldı.

ÖTV zammı telefon fiyatlarını etkileyecek mi?

Haberin duyulmasının ardından bazı e-ticaret sitelerinde telefon fiyatlarında değişiklikler görülmeye başlandı.

Orta ve üst segmentte yer alan modellerin fiyatlarının ÖTV oran düzenlemesinin ardından ciddi şekilde artacağı ve tüketicinin bu modellere ulaşmasının daha da zorlaşacağı düşünülüyor.

Cep telefonlarına ÖTV zammı

Yurt dışından getirilen telefonları pasaporta işletmek ne kadar?

2019 yılı için yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarındaki 618,60 TL olan harç tutarının da 1.000 TL’nin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Vergi Uzmanı Ozan Bingöl twitter hesabından bununla ilgili bir gönderi paylaştı.

Ozan Bingöl’ün ÖTV Zammı yorumu

 

Paylaş

3 thoughts on “Akıllı Telefonlara ÖTV Zammı

  1. Akıllı telefonlara yapılan ötv zammının ardından bir zamda döviz fiyatlarındaki artış nedeniyle ilgili firmalar tarafından yapılır. Günümüz piyasa koşullarında birçok vatandaşımız aysonunu nasıl getireceğini kara kara düşünürken, çarşı pazar fiyatları el yakmaya devam ederken zaten kısıtlı bütçesiyle akıllı telefon almaktansa ( ya da alamamaktansa) eskiye dönüş yapıp tuşlu telefon veya sabit ev -iş telefonu kullanmaya devam edecektir.

  2. Teknolojinin gereksiz kullanımı kadar önemli bir konu varsa o da gereken teknolojinin kullanılamamasıdır. Akıllı telefonlar çoğu insan için artık yardımcı konumundadır. Umarım karardan dönülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir