AMD Yeni Ryzen Mobil İşlemcilerini Duyurdu

Ryzen 6000 Serisi işlemciler, Ryzen 5000 Serisine kıyasla tekli çekirdekte yüzde 11’e kadar, çoklu çekirdekte ise yüzde 28’e kadar daha iyi performans sunarken grafik performansını ise 2 kata kadar artırıyor.

AMD, 2022 Ürün Prömiyeri adını verdiği canlı yayın etkinliğinde yeni, yüksek verimli ve son derece güçlü, “Zen 3+” çekirdek mimarisini tamamen yeni AMD RDNA™ 2 mimarisiyle bir araya getiren yeni AMD Ryzen™ 6000 Serisi işlemcilerini duyurdu. TSMC’nin 6nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilen yeni AMD Ryzen 6000 Serisi işlemcileri, AAA oyunlarda 1080P çözünürlükte benzeri görülmemiş düzeyde grafik performansı sağlarken, oyun oynamanın yanı sıra son teknoloji özellikleri ve üstün pil ömrü sunuyor.

AMD, rekabette öne çıkan elit düzeyde oyun performansı için AMD 3D V-Cache™ teknolojisine sahip yeni Ryzen™ 7 5800X3D masaüstü işlemcisini duyurdu. Firma ayrıca “Zen 4” mimarisiyle desteklenen ve AMD Socket AM5 kullanan yeni işlemcisi Ryzen™ 7000 Serisini de tanıttı.

AMD Ryzen 6000 Serisi İşlemciler

“Zen” mimarisiyle başlayan süreçte AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, watt başına daha iyi performans sunması için optimize edilen AMD “Zen 3+” çekirdeği üzerine inşa edildi. Bu yeni seri, 5000 Serisine göre 5 GHz’e kadar saat hızı, 1,3 kata kadar daha hızlı işlem hızı ve 2,1 kata kadar daha hızlı grafik performansıyla şimdiye kadarki en hızlı AMD Ryzen işlemcileri olma özelliğine sahip.

“Zen 3+” çekirdeği uyarlanabilir güç yönetimi özellikleri ve güç tasarrufuna yardımcı olan yeni derin uyku özelliği aracılığıyla güç ve verimlilik sağlıyor. En son çıkan AMD Ryzen işlemcilerle karşılaştırıldığında, AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler video konferans için yüzde 30’a kadar daha az güç tüketiyor. Bu, Ryzen 6000 Serisi işlemcilerin tek bir şarjla 24 saate kadar film oynatmayı, tamamen serin ve sessiz bir dizüstü bilgisayarda gerçekleştirmesiyle inanılmaz pil ömrü sağlıyor.

Yeni Platform; Yeni özellikler

Gücü, verimliliği ve muhteşem grafikleri tamamlamak için AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilmiştir ve mevcut en yenilikçi teknolojilerle birlikte yeni özellikler sunar.

• Daha hızlı mobil bilgi işlemi için gelişmiş DDR5 bellek

• PCIe® 4.0 ve USB4® ile yükseltilmiş çevre birimleri desteği

• Arka plan gürültüsünü filtrelemek için AI gürültü engelleme özelliği

• Qualcomm ve MediaTek ile olan ilişkilerle güçlü Wi-Fi™ 6E çözümleri

AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, bütünleşmiş Microsoft Pluton güvenlik işlemcisi ile gelişmiş Windows 11 güvenlik özelliklerini tam olarak destekleyen ilk x86 işlemciler olmakla birlikte güvenli bir sistem sunarak gerçek çipten buluta güvenlik sağlar. AMD Secure Processor ve AMD Memory Guard gibi AMD’nin önde gelen diğer güvenlik özellikleriyle birleştiğinde bu durum, AMD Ryzen 6000 Serisi işlemcileri dünyanın en yenilikçi x86 işlemcisi yapıyor.

AMD Ryzen Mobil İşlemciler 2022 Tüketici Serisi

AMD Ryzen HX-Serisi işlemciler, inanılmaz grafik gücüyle ince ve hafif ürünlerde optimum performans sağlar. Hareket halindeyken performans arayan genel tüketiciler için AMD Ryzen 6000 U-Serisi işlemciler, performans ve verimliliğin mükemmel karışımını sunuyor. “Zen 3” işlemci teknolojisinin dahil edilmesiyle performansı artıran AMD Ryzen 5000 Mobil Serisi işlemcilere sahip modeller 2022 piyasaya çıkacak.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir