Android ekran manzarası alma nasıl yapılır?

Android ekran imajı alma nasıl yapılır? Teknolojinin en kıymetli getirilerinden olan cep telefonları, beşerler ortasındaki irtibatı kolay bir formda sağlamak için muhtaçlık duyulan aygıtlardır. Cep telefonları, bağlantının yanı sıra birçok farklı imkanı da sağlar. Çeşitli uygulamaların, fotoğrafların, görüntülerin ve oyun programlarının bulunduğu cep telefonları, vazgeçilmez bir gereksinim haline gelmiştir. Cep telefonları ve tablet üzere teknolojik aygıtlar, belli bir işletim sistemine sahiptir. Android işletim sistemine sahip aygıtlar, Linux işletim sistemi çekirdeği üzerine inşa edilmiş olup, APK uzantısını dayanaklar. Google tarafından oluşturulan Android işletim sistemi, Java programlama lisanı ile oluşturulmuş olan birçok farklı uygulamayı dayanaklar.

Android işletim sistemi, birçok farklı aygıtta bulunur. Android işletim sistemine sahip aygıtların kullanıcısı da bir oldukça fazladır. Android işletim sistemli aygıtlara sahip olan kullanıcıların merak ettiği mevzulardan birisi, Android ekran imgesi alma sürecinin nasıl yapılacağıdır. Siz de bahsedilecek olan süreçleri takip ederek Android aygıtınızdan kolay ve pratik bir formda ekran manzarası alabilirsiniz. Aldığınız ekran imajlarını farklı ortamlarda kullanabilir, tıpkı vakitte bu ekran imajları üzerinde de çeşitli süreçler yapabilirsiniz. Bilhassa okul, iş üzere çeşitli alanlarda gereksinim duyulan ekran manzaraları, kullanıcılar için hayli değerlidir. Birtakım adımları izleyerek siz de Android aygıtınızdan ekran manzarası alma sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Android aygıtlara ya da Android aygıtların programına nazaran farklılık gösterebilen ekran imajı alma süreçleri çeşitlilik gösterebilir. Siz de Android aygıtınızın modelini ve programını göz önünde bulundurarak bu süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Android Ekran İmgesi Alma Süreci Nasıl Yapılır?

Android aygıtınızın ekranından imaj almak ve bu manzaraları farklı maksatlarınız doğrultusunda kullanmak için izlemeniz gereken adımlar hayli kolaydır. Android ekran manzarası alma sürecini gerçekleştirmeden evvel aygıtınızın modelini ve programın versiyonunu belirlemelisiniz. Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdikten sonra Android ekran imgesi alma sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Android 4.0 ve daha üzeri sürümü çalıştıran Android aygıtlar için ekran imajı alma süreci makul düğmelere basılarak gerçekleştirilir. Android 4.0 ya da daha üzeri sürüme sahip olan cihazlarınızdan ekran manzarası almak için;

 • Aygıtınızın güç ve kilit düğmesine ve ses kısma düğmesine basılı tutarak yaklaşık 1-2 saniye beklemelisiniz.

 • Bahsedilen süreçleri gerçekleştirerek ekran imgesi alabilirsiniz.

Şayet fizikî ana düğmeli bir Android aygıta sahipseniz bu noktada ana ekran düğmesini de kullanmanız gerekir.

 • Fizikî ana düğmeli aygıtınızdan ekran manzarası almak için güç düğmesine basarken birebir anda ana ekran düğmesine de basılı tutmalısınız.

 • Bu süreci 1-2 saniye boyunca gerçekleştirerek ekran imgesi alma sürecini tamamlayabilirsiniz.

Fizikî ana ekran düğmesi bulunan Android aygıtların yanı sıra fizikî ana ekran düğmesi bulunmayan Android aygıtlarda da ilgili süreç farklılık gösterebilir.

HTC üzere fizikî ana ekran düğmesi bulunmayan aygıtlardan ekran imajı almak için birinci olarak güç düğmesine ve akabinde epey süratli bir formda ana ekran düğmesine bakmanız gerekir.

 • El hareketlerini destekleyen Samsung aygıtlarda ekran imgesi almak için öncelikle Ayarlar’a ve akabinde Hareketler menüsüne girmeniz gereklidir.

 • Hareketler menüsüne girdikten sonra aşağı kaydırarak ‘’Ekranı Yakalamak İçin Avuç İçinizle Kaydırın’’ özelliğin etkinleştirmelisiniz.

 • Akabinde menüyü kapatmalı ve ekranı soldan sağa ya da sağdan sola elinizin kenarı ile kaydırmalısınız.

Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdiğinizde ekran manzarası alma sürecini muvaffakiyetle gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu noktada Android aygıtınızın ekranı yanıp söner ve sürecin başarılı olduğuna dair bir bildirim ile karşılaşırsınız. Birebir vakitte fotoğraf makinesi deklanşör sesi de duyulabilir.

Ekran manzarasını açmak için üstten aşağı gerçek kaydırmalı ve bildirime dokunmalısınız. Tıpkı vakitte yeni çekmiş olduğunuz ekran imajına galerinizden de ulaşabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Android telefonlarda önbellek temizleme nasıl yapılır?

 • Android telefonlarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

 • Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir