“Büyük Kararma” olayı kazara görüntülendi

2020’nin başlarında, COVID-19 pandemisinin gerçekten başlamasından sadece birkaç ay önce Dünya, 700 ışık yılı uzaklıktaki Betelgeuse olarak bilinen bir harika dev yıldıza odaklanmıştı. Devasa yıldız bir gün aniden söndü ve olağandan 10 kat daha soluk hale geldi. Bazıları bunun bir patlamanın habercisi olduğunu öne sürdü, lakin yıldızın vefatının söylentileri ziyadesiyle abartılı olarak değerlendirildi. Yıldız, sadece birkaç ay sonra tekrar aydınlandı.

Birkaç küme, bu “Büyük Karartma” ismini verdikleri bu olaya neyin sebep olduğunu açıklamaya çalıştı ve bir küme, yıldız tozunun muhtemelen Dünya’dan görüşümüzü engellediğini sav ederek yıldızın yüzlerce imgesini analiz etti. Haziran 2021’de, Betelgeuse’un büyük olasılıkla gaz püskürttüğünü, bu gazın daha sonra yıldızı soğutup ağırlaştırdığını ve kararttığını öne sürdüler. Öbür bir küme da yıldızın biraz soğuduğunu ve bu değişkenliğin de parlaklığın azalmasına neden olabileceğini tez etti.

Nature mecmuasında yayınlanan yeni bir çalışmada ise, üç astronom, şaşırtan bir keşif açıkladı: Japon hava uydusu Himawari-8 tarafından çekilen imajların arka planında Betelgeuse’u tespit ettiler. Bu fotoğraf, Büyük Kararma’nın kökenlerini ortaya çıkaran daha önceki çalışmalardan bazılarını doğruluyor.

Himawari-8, isminden da anlaşılacağı üzere, Japonya’nın Meteoroloji Ajansı tarafından işletilen Himawari uydusunun sekizinci versiyonu. Ekvatordan 35.577 kilometre yüksekte, sabit bir yörüngede çalışıyor. Yani, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan 90 kat daha uzakta bulunuyor. Burada, her 10 dakikada bir Dünya’nın fotoğrafını çekiyor ve Asya ve Pasifikte hava durumu varsayımlarına katkıda bulunuyor. Araştırmacılar, uydunun 2017’de çektiği imajları incelerken, gezegenin çarçabuk gerisinde Betelgeuse’u fark ettiler.

Bu imajın analizi, daha önceki varsayımlarla istikrarlı bir sonuç elde edilmesini sağladı. Betelgeuse hem gaz hem de yaydığı ışıktaki olağan bir düşüşle soluklaşmıştı. Sonuç her ne kadar heyecan verici olmasa da, bize bilim sürecinin tam olarak ne olduğunu anlatması açısından değerli.

Bir hava durumu uydusunun bu imgeyi çekmiş olması ise başlı başına ilgi cazip. Uzay teleskopları inşa etmek ve uzaya göndermek oldukça bedelliye mal oluyor. Ama, görülen o ki Dünya yörüngesindeki kimi uydular, bir uzay teleskobunun yapabileceklerini yapabilme kapasitesine sahip.

Tıpkı Himawari-8 uydusu, geçtiğimiz günlerde de Tongo’daki bir volkan patlamasını görüntülemiş ve manşetlere konu olmuştu.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir