Dell Technologies, Intel İş Birliğiyle Concept Luna’yı Tanıttı

Concept Luna, ürünlerin döngüsel tasarımını destekleyen ve Dell’in sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayan bir iş akış prototipi olarak öne çıkıyor.

Dell Technologies, Dell ürünlerinin döngüsel tasarımını hızlandırmaya paralel bir inovasyon iş akışının ilk prototipi olan Concept Luna’yı tanıttı. İklim krizi, e-atık ve kaynakların azalmasına dair endişelerin artmasıyla Dell Technologies, ürünlerinin yeniden kullanımı konusunda sınırları ne kadar zorlayabileceğine ve karbon ayak izini ne ölçüde azaltabileceğine yönelik araştırmalar yaptı. Bu kapsamda Intel iş birliğiyle bir kavram kanıtı (PoC) olarak nitelendirilen Concept Luna’yı geliştirdi. Concept Luna, bileşenleri hızlı bir şekilde erişilebilir, değiştirilebilir ve yeniden kullanılabilir hâle getirmek için devrim niteliğindeki tasarım fikirleri üzerinde çalışarak kaynak kullanımını azaltıyor. Aynı zamanda daha fazla döngüsel malzemenin ekonomide kalmasını sağlıyor. Üretilip satılmak için değil, döngüsel tasarım için nelerin yapılabileceğini test etmek üzere geliştirilen Concept Luna’daki tüm tasarım fikirlerinin hayata geçirilmesi hâlinde, ürün karbon ayak izinin yaklaşık yüzde 50 oranında azaltılabileceği öngörülüyor.

Concept Luna’nın öne çıkan özellikleriyse şöyle sıralanıyor:

  • Azaltılmış ürün karbon ayak izi: 

    Cihazların karbondan arındırılmasına katkıda bulunmak için daha düşük karbon ayak izine sahip malzemelerle enerji verimliliğini artırmanın ve daha fazla güç ve daha iyi soğutma sağlamanın yolları deneniyor.

  • Yeniden kullanım, onarım ve yeniden yaratma konusunda gelecek vizyonu: 

    Concept Luna‘nın bu döngüsel yaklaşımı, nelerin elde edilebileceğine dair şöyle bir vizyon sunuyor: Kullanmak, tekrar kullanmak ve malzeme artık orijinal hâliyle kullanılamaz hale geldiğinde geri dönüştürmek.

Concept Luna, Dell‘in hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmak için araştırdığı yöntemleri gösteren etkili bir örnek olarak konumlanıyor. Neyin mümkün olabileceğini kanıtlamayı yalnızca bir ilk adım olarak ele alan bu kavram, bir sonraki adımda ürün portföyü geneline yayılabilecek yüksek potansiyelli, yenilikçi sürdürülebilir tasarım fikirlerini değerlendirecek. Concept Luna ve onu takiben atılacak adımlar, Dell’in ürün portföyüne öncülük eden mevcut döngüsel ekonomi anlayışı üzerine inşa edilecek. Ürün yaşam döngüsünün her adımını tekrar tekrar incelemek ve yeniden değerlendirmek, gelecekte daha da sürdürülebilir ürünler sunulmasının önünü açacak.

Uzun yıllardır çevre için pozitif etki yaratma kararlılığını sürdüren Dell, döngüsel ekonomiyi hızlandırma ve sera gazı emisyonundaki ‘net sıfır’ hedeflerini bugüne kadar hiç olmadığı kadar kritik bir noktaya taşıyor. Şirketin mevcut döngüsel tasarım uygulamaları, bu hedefler doğrultusunda ürün portföyüne öncülük etmeye devam ediyor. Dell sadece geçen yıl, kullanım dışı kalan sabit disk sürücülerinden kapalı döngü alüminyum ve kâğıt üretimi sırasındaki ağaç atıklarından biyoplastik elde ederek geri dönüştürülmüş karbon fiber kullanımını 1,2 milyon poundun üzerine çıkardı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir