Deneyim mi Arayüz mü? (UX mi UI mı?)

UX = User Experience (Kullanıcı Deneyimi)

Bir ürününüz var diyelim, bu bir web sitesi olabilir ya da bir süpermarketteki yönlendirme tabelası olabilir. Kullanıcının olduğu her yerde bir de kullanıcı deneyimi de olmak zorundadır.

Web sitenizi, size ait bir alışveriş merkezine giden bir yol olarak düşünün. Bu yolda çok çukur olursa, çamur olursa kim bu yola girmek ister. UX kullanıcılarının deneyimlerini iyileştirir, onları rahatsız eden detayları ortadan kaldırır ya da onların anlayamayacakları seviyede ama etik olarak onlara sunar.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için bir örnek daha vermek gerekirse, bir web sitesinden çorap alacaksınız ama sizin üye olmanızı ve mail, adres ve telefon bilgilerinizi girmenizi istiyor, siz bu bilgileri girmeden ürünü sepete atamıyorsunuz, ne yaparsınız, siteden çıkarsınız. Kullanıcı deneyimi üzerine çalışma yapan bir site önce ürünü müşteriye satın aldırır ve bu işlem sonunda zaten ürünü gönderebilmek için bu bilgileri ondan alır ve siteye tekrar girdiğinde kullanır.

Kullanıcı deneyimi iyileştirilmezse ürün satılamaz. Müşterinin siteye girmesi çok önemlidir, siteye giren ve satın alma kararı veren bir müşteriyi kaçırmak çok pahalı bir hatadır, müşterilerin hangi aşamada satın almaktan vazgeçtikleri incelenmeli ve buna göre bir kullanıcı deneyimi oluşturulmalıdır.

Bu arada UX yani kullanıcı deneyimi ile UI yani kullanıcı ara yüzünü karıştırmamak gerekiyor.

UI = User Interface (Kullanıcı Arayüzü)

UI yani kullanıcı arayüzü sadece internet dünyasına ait bir terim değil. Bir araba aldınız ve üzerindeki tuşlara bakarak istediğiniz işlemi kolayca yapmak istiyorsunuz ama yapamıyorsunuz, mecburen kullanım kılavuzuna bakıyorsunuz. İşte UI dediğimiz kavram, müşterilerin kullanım kılavuzuna bakmadan her şeyi anlayabildikleri sistemler tasarlamak için çalışırlar.

Facebook ilk kurulduğunda bildirim butonu mavi renkti, birisi sizi eklediğinde ya da başka bir etkileşime geçtiğinde zaten mavi olan Facebook, size mavi bir bildirim veriyordu sonra bu butonu kırmızı yapmaya karar verdiler, sonuç ne oldu; bildirim butonu tıklanma rekoru kırdı.

Televizyonunuzun kumandasındaki tuşları düşünün, renkleri, büyüklükleri, tuşların sıralaması hatta tuşlara bastığınızdaki hassasiyet, bunlar kullanıcı arayüzüne bir örnektir.

UI bir donanım ya da yazılım üzerinde görebildiğiniz her şeyi tasarlar, sizi yönlendirir ve en iyi deneyimi almanızı sağlar. UI ile UX karıştırılan kavramlar, UI ara yüzü tasarlar, UX deneyimi tasarlar.

Özetle; arayüz tasarımı da önemlidir.

Paylaş

3 thoughts on “Deneyim mi Arayüz mü? (UX mi UI mı?)

  1. Kullanıcı yorumlarının pozitif artışı biraz da kullanıcı arayüzlerinin doğru tasarımına da bağlı o zaman😜

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir