Disk Arızasından Önce Son Çıkış

Şöyle bir düşünün… İçerisinde en çok özlediğiniz günlere ait binlerce fotoğraf, işinizle ilgili onlarca kritik dosya, çok sevdiğiniz şarkıcın kaset günlerinden kalma kayıtları ve daha kim bilir neler neler… Hepsini güvende olması için yüklediğiniz hard diskiniz bir anda bozuldu. Kendinizi nasıl hissedersiniz?

Çoğu kullanıcı aksini düşünüyor olsa da aslında yaklaşan hard disk arızaları işaretlerini çok önceden veriyor. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, bu işaretlerin farkında olan kullanıcıların önlem alarak hem hard disklerini hem de verilerini kurtarabileceğini belirtiyor.

Aslında kimse hard diskinden borazan çalıp “hey, ben bozuluyorum, haberin olsun” demesini beklemiyor ama yıl olmuş 2018,5’tan 2019, teknoloji çok gelişmiş(!), insan bir erken uyarı sistemini hak ediyor. İşte tam da burada Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal;bozulma sinyalleri veren hard diskler ile ilgili bilinç kazanarak disklerin düzgün çalışmadığı anlarda sorunun ne olabileceğine dair basit teşhis yeteneği edinmenin veri kaybetmemek adına oldukça faydalı olacağını dile getirerek diskte sorun olduğunu gösteren 5 işareti kullanıcılarla paylaşıyor.

Hard Diskiniz Bozulabilir
Hard diskiniz bozulabilir, sinirleriniz zıplayabilir. Dikkat!

1. Diskten alışılmadık seslerin gelmesi

Veri kaybının en yaygın ve açık işareti, hard diskten tıkırtıların ve martı sesi gibi alışılmadık seslerin çıkmasıdır. (Eğer dikkatli bir kullanıcıysanız diskinizin rutin seslerini de biliyor olmalısınız. incelet.com) Bu beklenmedik sesler, disk kafalarının, plakalarının ya da motorunun hasar gördüğü anlamlarına gelebilir. Bu duruma karşı kayıtsız kalınması halinde, hasar daha da derinleşip diskin çalışma mekanizması zarar görebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında derhal elektrik kesilerek diskin profesyonel bir yöntemle imajlanması gerekir.

2. Dosyaların çok geç açılması

Diskteki dosyaların çok geç açılması, bilgisayarın kötü niyetli bir yazılım ya da virüs tarafından etkilendiğinin habercisi olabiliyorken, plakalarda oluşan bozulmalar nedeniyle disk performansının düşmesi de buna yol açabilir. Durumun gitgide kötüleşmesi ya da bu gibi hataların artması nedeniyle önce dosyalara erişim hızı düşerken, dosyaların açılması kısa sürede imkansız hale gelebiliyor. Bu gibi durumlarda “check-disk” gibi sektör tamiratı yapan işlemlere başvurmak durumu daha da vahimleştirebilir.

disk arızası can sıkar
Disk arızası can sıkar.

3. Dosyaların yok olmaya başlaması

Kullanıcıların dosyalarının ortadan kaybolduğuna şahit olması, çoğunlukla diskteki bozulmaların en vahim noktaya ulaşmasından kaynaklanıyor. Böyle bir durumda gitgide daha fazla veri kaybolurken diske yeni dosyalar eklemek isteyen kullanıcılar iki kat hayal kırıklığı yaşıyor. Bu durumla karşılaşanların diski kullanmayı hemen bırakması ve profesyonel bir veri kurtarma hizmetine başvurması gerekiyor.

4. Cihazın, hard diski tanımaması

Bilgisayarın, kullanıcılar dosya yüklemeye çalışırken hard diski tanımaması her ne kadar bağlantı kaynaklı bir problem olabilse de diskin bir sorunla karşılaşarak mücadele etmeye çalıştığının ve her an bozulabileceğinin işareti olarak da görülebiliyor.

5. Bilgisayarın sık sık donmaya başlaması 

Bir bilgisayarın sık sık yavaşlama, durma hatta çökmeye uğramasının arkasında uygulamalardan kaynaklanan hatalardan sistem bozukluklarına kadar pek çok sorun yatabiliyor. Benzer şekilde, bozulmaya başlayan bir hard diskte de bu semptomlar yaşanabiliyor. Kullanıcıların bilgisayarları ile yaşadıkları problem esnasında bu olasılığın da farkında olması, verilerini sonsuza kadar kaybetmeleri yerine onları koruyabilmelerini sağlıyor.

incelet.com Bonusu

Ve incelet.com bonusu olarak da şunu ekleyelim: Verilerinizi tek hard diskte tutmadığınızı, muhakkak ikinci bir diskte yedeklediğinizi düşünüyoruz ama bazen bu da yeterli olmayabilir. Bulut üzerinde depolama hizmeti veren bir çok firma ve uygulama mevcut. Onları incelemenizi ve içinize sinen bir uygulamaya rastlarsanız da bir yedeğinizi de bulutta tutmanızı öneririz.

Tabi, internete açık verilerin zaman zaman sızıntılara maruz kalabileceği gerçeğini göz önünde bulundurunca yine de sizin için çok kritik olan özel fotoğraflarınız varsa bunları yedeklerken iki kere düşünmenizi öneririz.

Paylaş

One thought on “Disk Arızasından Önce Son Çıkış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir