Elektrikli Otomobil Türleri Nelerdir?

Günümüzde akaryakıt kullanan araçların yerini elektrik destekli ya da tamamen elektrikli motorların yer aldığı araçlar almaya başladı. Elektrikli ve elektrik destekli hibrit otomobillerin kullanımı dünya üzerinde gitgide artmaktadır.

Bu yazımızda genel olarak elektrikli otomobillerin motorları ve türlerinden bahsedeceğiz.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÇEŞİTLERİ:

Tamamen elektrikli otomobiller (BEV) battery-powered electric vehicle

Hibrit otomobiller (HEV) hybrid electric vehicle

Hafif hibrit otomobiller (MHEV) Mild Hybrid Electric Vehicle

Plug in hibrit otomobiller (PHEV) plug- in hybrid vehicles

Yakıt hücreli otomobiller (FCEV) Fuel cell electric vehicles

Tüm bu kısaltmalara bir göz atalım.

(BEV) Battery-powered electric vehicle:

EV’ler içten yanmalı bir motorun yardımı olmadan pil gücüyle çalıştığından, akülü elektrikli araçlar veya BEV‘ler olarak da bilinirler. Şarj edilebilen bir bataryası ve elektrik motoru haricinde başka bir kaynağı bulunmamaktadır.

Hibrit otomobiller (HEV) hybrid electric vehicle:

Elektrik motoru ile birlikte eski nesil benzin veya dizel motoruna sahip araç türleridir.

Hafif hibrit otomobiller (MHEV) Mild Hybrid Electric Vehicle:

Küçük kapasiteli ve dışarıdan şarj edilemeyen bir bataryası bulunan araç türleridir. Kablo ile şarj edilemeyen  bunun yerine frenleme sistemiyle şarj edilebilen küçük bir aküsü bulunurken, benzinli veya dizel motora destek amacıyla kullanılıyor. Bu da yalnızca elektrikli motor kullanılarak sürüş yapılamayacağı anlamına geliyor.

Plug in hibrit otomobiller (PHEV) plug- in hybrid vehicles:

Prizden şarj edilebilen daha büyük akülere sahip araç türleridir. Elektirkli araç tek başına hareket ettirebilir durumdadır. Bu otomobiller, enerji kaynağı olarak geri kazanımlı frenlemeyi kullandıkları gibi; bataryanın yeniden şarj edilmesi için bir prize de bağlanabilir durumdadır. Elektrikli motoru ev ile iş arasındaki günlük yolculuklar için kullanabilirken; daha uzun yolculuklara çıktığınızdaysa benzinli veya dizel motorun sağladığı uzun menzil ve esneklik avantajından yararlanabilirsiniz. 

Yakıt hücreli otomobiller (FCEV) Fuel cell electric vehicles:

Benzinli veya dizel otomobiller gibi sıkıştırılmış hidrojen dolumu yaparak çalışan araç türleridir. Sıkıştırılmış hidrojen yakıt hücresinden geçirilerek elektrik motorunu harekete geçiren enerji elde edilir. Egzoz çıkışından sadece su buharı çıkar.

Peki hidrojenle çalışan bir otomobili neden elektirkli otomobil olarak kabul ediyoruz? Hidrojenin oksijen ile birleşmesinden elde edilen enerji elektirk motorunu çalıştırması ve hareket kaynağının elektrik motorundan gelmesini ve egzoz çıkışı olarak sadece su buharı veriyor olmasını gösterebiliriz.

Sonuç olarak; elektrikli otomobiller, çevreye herhangi bir fosil yakıt bırakmadan ve daha az veya hiç karbon salınımı yapmadan çalışmaktalar. Çevre dostu olan elektrikli araçlar sürdürülebilir bir hayatın önemli bir parçası olacaklardır.

Bunun yanında eksileri de bulunmaktadır, daha uzun menzile götürecek bataryalar ve elektrikli araç şarj istasyonları eksikliği. Ama eminim ki bu noktada hızla ilerleyen teknoloji ve ülkelerin çevreci yaklaşımları bu eksikliklerin hızla giderilmesini sağlayacaktır.

Paylaş