Google, Chrome İçinde Depolanan Şifrelere Not Ekleme Özelliğini Test Ediyor

Birkaç ay evvel, Google’ın Chrome’a manuel olarak şifre ekleme özelliğini sunmayı planladığı öğrenilmişti. Bu özellik şimdi kararlı sürümlerde sunulmamış olsa da, şirketin genel kullanıma sunulmadan evvel bu özelliği daha da geliştirmek istediği görülüyor.

Neowin’in haber sızıntı kaynaklarından biri olan Redditor u/Leopeva64-2 tarafından belirtilene göre ve üstteki ekran imajında görüldüğü üzere, artık Chrome Canary kayıtlı şifrelere notlar eklemenize müsaade veriyor. “Not” alanı, hem manuel olarak yeni bir parola eklerken hem de mevcut kimlik bilgilerini düzenlerken görünüyor.

Google şimdi bu özelliğin tam hedefini netleştirmemiş olsa da, mümkün bir kullanım biçiminin güvenlik sorularının bir listesini tutmak yahut şifreyi en son ne vakit değiştirdiğiniz ve başkalarının yanı sıra otomatik olarak ne vakit sona ermek üzere ayarlandığı hakkında bilgileri depolamak olabilir.

Reddit mesaj dizisindeki kimi şahıslar, bu bilgilerin şifrelenip şifrelenmeyeceği konusunda kaygılarını lisana getirmiş olsa da Google’ın bu özelliği, hassas bilgilerle ilgilendiğini göz önünde bulundurarak, yalnızca sıkı testlerden ve en yeterli siber güvenlik uygulamalarının yürürlükte olduğundan emin olduktan sonra kullanıma sunacağı varsayılabilir.

Microsoft Edge’in de bu özelliği aktifleştirip etkinleştirmeyeceği şu anda net değil, lakin bu tarayıcının da Chromium temelli olduğu düşünülürse bu özelliği eklemesi beklenebilir. Şimdilik, notların eklenmesi sadece Chrome Canary 101’de mümkün ve şimdi test aygıtlarının tamamında bulunmuyor. Yeniden de, kararlı kanalda kullanılabilir hale gelmeden evvel muhtemelen haftalarca test edilecek…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir