Intel ve AMD Rusya’daki Çip Satışlarını Durdurdu

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşa son vermemesiyle, Ukrayna’ya destekler de gelmeye devam ediyor. Elon Musk da son olarak Ukrayna’nın destek talebini geri çevirmedi ve Starlink uydusu üzerinden internet erişimini açtı. Rusya’ya karşı yaptırımlardan biri de Google ve Youtube’dan geldi ve Rusya’dan platformlar üzerinden gelir elde edilmesi yasaklandı.

Her ne kadar hiçbir ülkenin devlet lideri bu savaşa direkt müdahale edemiyor olsa da, şirketler ve siber güçler Rusya’ya yaptırım uygulamaya devam edecek üzere görünüyor. Bu şirketlere bugün AMD ve Intel’in de dahil olmasıyla, olaylar daha da kızışmaya başladı. Halihazırda tüm dünyada çip krizi devam ederken bu krizden en ziyanlı çıkacak olan ülke Rusya olacak üzere görünüyor.

Intel ve AMD Rusya’ya çip satışlarını durdurdu

Intel ve AMD’nin Rusya’ya çip satışını askıya aldığına ait birçok rapor ortaya çıkmasının akabinde, Intel’den mevzuyla ilgili açıklama geldi. Intel, Tom Hardware’e şu açıklamaları yaptı: “Şirketimiz, OFAC tarafından yayınlanan yeni yaptırımlar ve BIS (Bureau of Office) tarafından yayınlanan yeni düzenlemeler de dahil olmak üzere, faaliyet gösterdiği ülkelerdeki tüm geçerli ihracat düzenlemeleri ve yaptırımlara uyacak.”

Durdurulan satışların kapsamı şu an için belirsizliğini koruyor olsa da, yeni ihracat kısıtlamalar öncelikli olarak hem sivil hem de askeri maksatlar için kullanılabilecek çift kullanımlı çiplere yönelik satışlar büsbütün durdu. Bu da AMD’nin Ryzen ve Intel’in Core üzere çiplerinin satışlarından tüketicilerin etkilenmeyeceği manasına geliyor. Lakin bu yaptırımlara TSMC’nin de iştirakiyle birlikte, Rusya’daki çip krizinin daha çok büyüyeceği kesin zira Rusya’nın mahallî şirketlerinde üretilen çiplerinde birçoğu TSMC tarafından üretiliyor. Bu da Rusya’nın ülkesindeki çip arzınının kesilebileceği manasına geliyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir