LastPass şifre yöneticisi, şifresiz bir gelecek için en kıymetli adımını attı

LastPass, şifre yöneticisi kullanıcılarının artık uygulamaya bir ana şifre olmadan giriş yapabileceklerini duyurdu. Yeni sistemde müşteriler, ana şifre yerine biyometrik datalarını yahut parmak izi kimliği kullanarak LastPass Kimlik Doğrulayıcı aracılığıyla kimliklerini doğrulayacak. Fizikî güvenlik anahtarları için takviye ise daha sonraki bir tarihte eklenecek.

LastPass’in söylediğine nazaran bu yeni özellik ile hizmet, cinsinin şifresiz kimlik doğrulaması sunan birinci örneği oluyor. Şifresiz oturum açmanın, bilhassa ferdî bilgiler ve hesap kimlik bilgilerini barındıran parola yöneticileri için birçok farklı alanda avantajı bulunuyor. Kestirim edilebileceği üzere en büyük avantaj, biyometriye dayalı kimlik doğrulama sistemlerinin kimlik avına, parola doldurma akınlarına ve parolaların yine kullanılmasından kaynaklanan güvenlik risklerine karşı doğal bir savunmaya sahip olması.

Ayrıca LastPass, giriş yapmak için tıpkı karmaşık şifreyi tekrar ve tekrar yazmayı içermeyen daha meselesiz bir yol sunmanın, daha fazla insanı şifre yöneticilerini benimsemeye teşvik edeceğini ve hesap ele geçirme mümkünlüğünü en aza indireceğini düşünüyor.

Başlangıçta, kullanıcıların yeni bir LastPass hesabı açarken hala bir ana şifre belirlemeleri gerekecek, lakin şirketin gayesi, gelecekte FIDO standartlarına dayalı büsbütün şifresiz bir sisteme geçiş yapmak olarak belirtiliyor.

LastPass’in İnançlı Teknoloji Sorumlusu Chris Hoff’un söylediği üzere “İşletim sistemlerinde, web tarayıcılarında, aygıtlarında ve uygulamalarında parolasız kullanıma yönelik planlarını açıklayan teknoloji devleri ve kimlik sağlayıcıların çabucak akabinde, LastPass, kullanıcıların inançlı ve zahmetsizce oturum açmasına, hesap kimlik bilgilerini yönetmesine ve her gün kullanılan hesaplara hiçbir şifre girmek zorunda kalmadan anında erişmesine müsaade veren birinci tahlil ve tek şifre yöneticisi olmaktan heyecan duyuyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir