Linux, Yanılgıların Düzeltilmesi Konusunda Windows ve macOS’a Fark Attı!

Google’ın Project Zero’su tarafından yapılan yeni araştırmaya nazaran Linux, bir platform olarak Microsoft Windows ve Apple macOS’tan çok daha inançlı. Linux’un daha yüksek derecelendirmeye sahip olmasının sebebi ise daha sağlam bir yapıya sahip olması değil. Bunun nedeni, platform ile ilgilenen geliştiricilerin güvenlik kusurlarını düzeltmek için çok sıkı bir halde çalışması.

Son periyotta Linux’ta, pek çok güvenlik açığı keşfediliyor. Fakat bu durum, milyonlarca sunucuya ve mesken bilgisayarına güç sağlayan platformun günlük kullanım için inançlı olmadığı manasına gelmiyor. Google’ın Project Zero’su, kısa bir müddet evvel Linux geliştiricilerinin güvenlik yanlışlarını düzeltme konusunda herkesten daha süratli bir iş çıkardığını gösteren bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Şaşırtan bir halde, Linux’un devamı için çalışan geliştiriciler, Google’ın kendi şirket içi takımından bile daha süratli görünüyor.

Project Zero’daki araştırma grubu, Ocak 2019 ile Aralık 2021 ortasında rapor edilmiş olan ve onarılan yanılgıları inceledi. Açık kaynaklı programcıların Linux üzerindeki meseleleri ortalama olarak sadece 25 günde onardığını keşfettiler. Ayrıyeten, Linux’un geliştiricileri, güvenlik açıklarını düzeltmek için geçen günleri istikrarlı bir biçimde azaltıyor. 2019 yılındaki kusurlar geliştiriciler tarafından bir ay içinde düzeltilmişti. Artık ise çoklukla iki hafta içinde düzeltiliyor.

Apple’ın macOS sıkıntılarını çözmesi yaklaşık 69 gün sürerken, Google 44 gün harcıyor. Windows şu anda konut ve ofis kullanımı için en tanınan işletim sistemi olsa da, Microsoft’un güvenlik açıklarını düzeltmek için ortalama olarak üç aydan biraz daha az bir müddete gereksinimi olduğunu belirtmekte yarar var.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir