Mobileum Sektöründe Lider Seçildi

Kurumsal şirketlere , yatırımcılara ve hükümetlere gelişen teknolojiler, mega trendler ve yeni iş modelleri konusunda danışmanlık yapan ve şirketleri eyleme geçirme konusunda öncü rolüyle dünyaca bilinen Frost & Sullivan danışmanlık şirketi yapmış olduğu pazar araştırmaları ile de hem ilgili sektörlere hem de bizler gibi teknoloji tutukunlarına hizmet ediyor.

 

Kısa bir süre önce Portekiz merkezli WEDO Technologies şirketini de bünyesine dahil ederek global operatörlere risk analizi , gelir güvencesi ve yapay zeka tabanlı iş çözümleri başta olmak üzere  sunduğu hizmetlerle alanında liderliğe oynayan Silikon Vadisi merkezli Mobileum şirketi , Aktif Zeka olarak adlandırdığı platform ile Frost & Sullivan danışmanlık şirketinin operatörler arası dolaşım testi ve güvenlik pazarına yönelik son analizlerine dayanarak yapmış olduğu 2019 pazar araştırmasında açık ara ile lider seçildi.

Frost & Sullivan’a göre  Mobileum’un Evolved Intelligence ve WeDo Technologies şirketlerini satın alması şirketin dolaşım ve ağ hizmetleri, ağ güvenliği, sahtekarlık ve gelir güvencesini kapsayan uçtan uca akıllı çözümler geliştirmesine katkıda bulundu. Böylelikle Dolaşım İstihbaratı ,Güvenlik İstihbaratı ve Sahtekarlık ve Gelir Riski İstihbaratı olmak üzere 3 ana başlık üzerine inşa edilen ve geliştirilen Aktif Zeka Platformu Mobileum müşterisi olan yaklaşık 600 operatör için vazgeçilmez olmalarını sağladı.

Mobileum Aktif Zeka platformu ağ altyapısından kulanıcı verilerini topluyor ; daha sonra bu verileri yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri aracılığıyla modelliyor, aykırı değerleri temizliyor ve ağa ve aboneye yönelik ilgili analiz bilgilerini sağlıyor. Daha sonra veri veya yapay zeka odaklı yaklaşımlar ile operatörler  son kullanıcılardan topladığı bu veriler üzerinden analizler ve varsayımlar gerçekleştirebili-yor .

Analitik ve  makne öğrenmesi teknolojilerini birlikte kullanan operatörler , böylelikle ağlarını otomatik olarak öngörülere göre hareket edecek şekilde yapılandırabiliyor. Örneğin, operatörün dolaşım anlaşması kapsamında ilk tercih ettiği ağda kalite düşüşü yaşandı ise dolaşım anlaşmasına göre abonelerini anlaşmalı olduğu farklı bir operatöre yönlendirebiliyor. Bu özellik, farklı regülasyon kural setleriyle yönetilen bir bölgede dolaşım yapıldığında veya abonenin yetersiz kapsama alanında bulunduğu durumlarda özellikle kendini fark ettiriyor.

Mobileum Aktif Zeka Platformu , Dolaşım İstihbaratı, Güvenlik İstihbaratı ve Sahtekarlık ve Gelir Riski İstihbaratı modülleri ile dolaşım testi ve güvenlik endüstrisi için örnek bir uçtan uca çözüm oluşturmaktadır. Dolaşım İstihbaratı kendi başına yönlendirme, veri yönetimi ve ara bağlantı çözümleri ile VoLTE, VoWiFi, 4G, IoT ve 5G ağları gibi temel ağ hizmetleri için deneyim testi de dahil olmak üzere çeşitlendi-rilmiş bir çözüm olarak önümüze çıkıyor. Platform üzerinde operatörler uzak bir noktadaki cihazda bulunan SIM kartı sanallaştırarak tüm hizmet türlerinde bir dizi performans kriterini ölçmek için test senaryoları yürütebiliyor ve böylelikle sahada gerçek zamanlı müşteri deneyimi testleri gerçekleştirebili-yor.

Mobileum’un operatörlere sağladığı temel değer önerileriden bir tanesi de , sahtekarlığı mümkün olduğunca hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde önlemekt ve engellemek ,  Aktif Zeka platformu operatörlere gelen ve giden ses trafiğini izleyerek, kontrol ederek ve anormallikleri uyararak trafiğin izlenebilirliğini sağlamaktadır.

Frost & Sullivan şirketinin bu araştırmaları çeşitli bölgesel ve küresel pazarlarda liderlik, teknolojik yenilik, müşteri hizmetleri ve stratejik ürün geliştirme gibi alanlarda üstün başarı ve üstün performans sergileyen şirketleri kapsamaktadır. Araştırmayı gerçekleştiren sektör analistleri piyasadaki katılımcıları karşılaştırır ve sektördeki en iyi uygulamaları belirlemek için derinlemesine görüşmeler, analizler ve kapsamlı ikincil araştırmalarla performansları ölçerek her yıl pazar ve müşteri ihtiyaçlarına uygun ürün geliştiren bir şirkete liderliği veriyor. Lider seçilen şirketin fiyat rekabetçiliği, özellikleri, ürün kullanım kolaylığı ve hizmet etkinliği karar aşamasında belirleyici unsurlar olarak öne çıkıyor.

Mobileum CEO’su Bobby Srinivasan , Mobileum’a ödülünü veirken yapmış olduğu konuşmada  önümüzdeki 10 yıl içinde operatörlerin  veri analizi ve gelişmiş teknolojilerin sağladığı birçok avantajdan ve değerli bilgilerden yararlanacaklarını ,  ağ bütünlüğünü sağlayan, müşterilerin gizliliğini koruyan ve sahtekarlık girişimlerini tespit ederek durduran ağ istihbarat araçlarının operatörler için kritik öneme sahip olacağının altını çizdi.

Merkezi California Silikon Vadisi’nde bulunan Mobileum, Arjantin, Dubai, Hong Kong, Hindistan, Ürdün, Singapur, İngiltere ve Uruguay’da bulunan ofisleri ile operatörlere çözümlerini sunuyor.

Paylaş

One thought on “Mobileum Sektöründe Lider Seçildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir