Perakendede Mobil, Diğer Kanallardan 2,5 Kat Hızlı Büyüyor

Dünyada ve ülkemizde mobil pazarlamanın ve bağlı teknolojilerin gelişimine katkı sağlayan Mobil Pazarlama Birliği (Mobile Marketing Association / MMA) Türkiye’nin düzenlediği Profesyonel Sohbet Toplantıları, mobil pazarlamanın lokomotif sektörlerinin pazarlama yöneticilerini bir masa etrafında bir araya getirmeye devam ediyor.

Mobilin gücünü en iyi kullanan iş kolları arasında öne çıkan perakende sektörüne yönelik toplantı, MMA Türkiye ve MENA Bölge Direktörü Melis Ertem moderatörlüğünde, BOYNER Pazarlama Direktörü Ahmet Bal, LC Waikiki Dijital İletişim Müdürü Seçil Göker Aycan, H&M Ülke Pazarlama Müdürü Ketrin Gülük’ün yanı sıra, Connected Marketer Mobile Solutions Türkiye Eş Başkanı Elvin Altun, Nielsen Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Fazıl Kanyılmaz, ve MMA Türkiye Pazarlama Direktörü Soner Şeker’in katılımıyla gerçekleşti.

Perakendede Mobil, Diğer Kanallardan 2,5 Kat Hızlı Büyüyor

Türkiye ekonomisi açısından en önemli iş kollarının başında gelen perakende sektörü, mobil kanala çok büyük önem veriyor ve modern hayatın en önemli dinamiği olarak kabul edilen mobilin, alışveriş tercihlerinde önemli rol oynadığını kabul ediyor. Mobil, keşif olarak da isimlendirilen ilk ürün aramalarında da belirleyici oluyor.

Perakende devleri, aylık toplam ciro beklentilerinin gerçekleşmesinde, dönemsel şartların etkisinin görülmesine rağmen, mobil kanalın düzenli ve güçlü bir şekilde büyüdüğü konusunda fikir birliği yapıyorlar. Toplam cirolar içerisinde mobil kanalın payı henüz çok yüksek olmasa da mobil, en hızlı büyüyen kanalı oluşturuyor ve bu büyüme ivmesi, diğer kanalların 2 – 2 buçuk katına ulaşabiliyor.

Günün Her Saniyesinde 23 Bilgiye Maruz Kalıyoruz

Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişimi paralelinde, ortalama bir insan bir günde 105 bin, her bir saniyede ise 23 bilgiye maruz kalıyor. Bu nedenle, iş ve pazarlama dünyasında kişiselleştirilmiş dokunuşlar, bugün hiç olmadığı kadar öneme sahip bulunuyor. Perakende devlerinin mobil gelişim gündemini, yapay zeka uygulamaları, büyük verinin etkin kullanımı, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarının iyi belirlenip, ürünlere yansıtılması ve kişiselleştirmenin artması oluşturuyor.

Hızlı Tüketim Ürünlerinde Online Alışveriş Bir Yılda Dört Kat Büyüdü

Toplantıda e-ticaretin geleceği konulu bir sunum yapan Nielsen Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Fazıl Kanyılmaz, çok kanallı (omni channel) yapının, perakende ticaretinin yeni şekli olduğunun altını çizdi. Online alışveriş oranının henüz yüzde 2 düzeyinde olmasına rağmen, güçlü bir büyüme gösterdiğini belirten Kanyılmaz, hızlı tüketim ürünlerinde online alışverişin, son 1 yılda 4 kat büyüdüğüne dikkat çekti. Kanyılmaz, e-ticarette moda alışverişlerinin yüzde 55, seyahat alışverişlerinin ise yüzde 52 oranında olduğunu belirtti.

H&M Yapay Zekadan Dekorasyon Önerileri için Çalışıyor

Toplantıda söz alan H&M Ülke Pazarlama Müdürü Ketrin Gülük, mobildeki büyümenin, beklentilerinin bile ötesinde gerçekleştiğini dile getirdi. H&M mobil uygulamasının hayata geçtiği 2017’den bu yana, mobilin genel satış performansındaki hareketlerden bağımsız olarak sürekli bir şekilde büyüdüğünü söyleyen Gülük, “Mobil cihazlar, tüketiciye ürün keşfi için daha fazla zaman kazandırıyor. Mobildeki keşif, ortalama 22 saniye içerisinde bölünebiliyor, bu nedenle biz, WhatsApp’a bile rakip olmak istiyoruz; tüketici WhatsApp’da gelen mesajdan sonra uygulamamıza dönsün istiyoruz” dedi.

Yapay zekanın daha etkin kullanımı ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini de dile getiren Ketrin Gülük, “Yapay zeka sizi tanıyana dek, tercihler değişebiliyor; yine de zaman içerisinde yapay zekanın insanları daha doğru yönlendirebileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

H&M Home’un yakın zamanda İngiltere’de başlattığı yeni bir uygulama denemesini örnek gösteren Gülük, “Şu an İngiltere’de test aşamasında olan HM Home Stylist isimli uygulamamıza tüketiciler evlerinin fotoğraflarını gönderiyor; yapay zeka evin tarzını anlıyor ve sesli olarak ev dekorasyonu önerileri veriyor” dedi.

2018’de Mobilde 3 Kat Daha Fazla Büyüme

Sektörün genelinde inovasyon anlamında en trend konuların Yapay Zeka ve Yapay Zeka ile Öğrenen teknolojiler olduğunu belirten LC Waikiki Dijital İletişim Müdürü Seçil Göker Aycan, bu başlıkları da insan beyni ve gücü ile yapılan bazı işlerin kendi kısıtlarının teknolojinin yardımı ile aşılması şeklinde özetledi ve “Markanız hakkında sosyal medyada yapılan yorumların ya da görsellerin artık insan eli ile takip edilmesi mümkün değil. Bu teknolojileri kullanarak bunu yapabilmek mümkün olmaya başladı” dedi.

LC Waikiki Pazar araştırmalarına göre 2018 ilk yarı yılda perakende hazır giyim sektörünün önceki dönemlere göre daha hızlı büyüdüğüne dikkat çeken Aycan, mobildeki bu büyümenin ise, yaklaşık 3 kat daha büyük olduğunu belirtti. Mobil uygulama ve e-ticaret kanallarında, mağazalardan çok daha fazla ürün çeşidi sunulabildiğini söyleyen Aycan, “Tüketicinin satın almayı düşünüğü ürünü karşısına çıkarmayı ve aradığı şeyi kolay bulmasını sağlamayı amaçlıyoruz; bu doğrultuda müşteri memnuniyeti sağlamak adına kişiselleştirilmiş reklamlara önem veriyoruz” dedi.

LC Waikiki Dijital İletişim Müdürü Seçil Göker Aycan
LC Waikiki Dijital İletişim Müdürü Seçil Göker Aycan

LC Waikiki Stilbot ile Müşteriler Stil Danışmanlığı Hizmeti Alıyor

Dijital trendleri ve yenilikleri yakından takip ettiklerini belirten Aycan sözlerine şöyle devam etti: “LC Waikiki olarak, müşterinin online-offline alışveriş deneyimini birbirine bağlayan bir yaklaşımla ilerliyoruz. Buna en iyi örnek, sektörde ilk kez kullandığımız StilBot. Bu program sayesinde müşterilerimize sahip oldukları ürünlerle kombinleyebileceği, en uygun kıyafet alternatiflerini hem mağazada hem de e-ticaret sitemizde sunuyoruz.”

LCW Sense İle Görme Engelli Bireylerin Alışveriş Engelleri Kalktı

Aycan, 2018’de iletişim alanında ulusal ve uluslararası alanda 7 farklı ödül kazanan LCW Sense uygulamasının ise LC Waikiki için ayrı bir önemi olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Milyonlara hitap eden bir marka olarak, görme engellilerin giyim alışverişi yaparken yaşadıkları engelleri ortadan kaldırarak hayatlarını kolaylaştırmayı sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu amaçla geliştirilen LCW Sense, etiket okuma yöntemi ile ürünün renk, desen, beden, kumaş içeriği, yıkama talimatı ve fiyat bilgilerini kullanıcıya sesli okuyabiliyor ve müşterilerimize özgürlük sağlıyor.”

BOYNER, Belgrad Ormanında Koşu Yapanlara Yeni Ayakkabı için Kişiselleştirilmiş Teklif Sunuyor

BOYNER’in, müşterilerine kişiselleştirilmiş mesaj iletiminine özel önem verdiğini söyleyen BOYNER Pazarlama Direktörü Ahmet Bal, “Mobilin, alışverişi teşvik gücüne inanıyoruz. Örnek vermek gerekirse, sitemizin bugünkü ziyaretçilerinin yüzde 60’ı mobilden gelmişti. Tabi bu oran alışverişin sonlandırma aşamasına doğrudan yansımıyor. Müşterilerimizin yüzde 9’u online alışveriş yapıyor. Öte yandan, Hopi uygulamamızın kullanıcı sayısı 6 milyona ulaştı”  şeklinde konuştu.

BOYNER’in veri toplamaya uzun zamandır önem verdiğini belirten Bal, “Veriyi toplayıp anlamlandırmak çok değerli. Online tarafta, markayı ve tüketicinin daha önce baktığı ürünleri hatırlatabilmek için dataları anlamlandırıp kullanmaya odaklanıyoruz. Hafta sonu Belgrad ormanında koşan isimleri bulup, belli bir sürede ‘ayakkabın eskimedi mi?’ diye teklif sunuyoruz. Bunun için de lokasyon verisini, hareket verisiyle birlikte kullanıyoruz” dedi. Bal, BOYNER şirketlerinin datasını konsolide etmek için bir merkez kurma çalışmasında olduklarını da sözlerine ekledi.

Ahmet Bal, kişiselleştirme konusuna çok büyük önem verdiklerini de söyleyerek, “Kampanyayı bile kişiselleştirme yoluna gidiyoruz. Tüketiciye en fazla satın aldığı ürün ve model üzerinden kampanyayı anlatma yöntemi kullanıyoruz” dedi.

Son 3 senedir e-ticarette 2- 2.5 kat büyüme elde ettiklerini, mobildeki büyümenin de bu düzeyde olduğunu belirten Bal, “Yapılan çok küçük dokunuşlar bile birden %50 büyüme sağlayabiliyor. Önümüzdeki dönemde e-ticareti 3 kat büyütme hedefimiz var” şeklinde konuştu.

Paylaş