Samsung’un Galaxy telefonlarında kullandığı pil ömrü göstergesi, yeni bir patent davasına bahis oldu

Samsung, patent ihlali nedeniyle yeni bir yasal savaşa daha girmek üzere. Patent lisanslama şirketi K.Mirza LLC, Koreli teknoloji devinin yepyeni olarak Hollanda araştırma enstitüsü “Nederlandse Organisatie Voor Togepast Natuurwetenschappelijk Onderzoe” tarafından geliştirilen bir akıllı telefon pil teknolojisini müsaadesiz olarak kullandığını tez ederek kısa müddet evvel Samsung’a dava açtı.

Söz konusu teknoloji, Galaxy akıllı telefonlar üzere bir mobil aygıtta ne kadar pil ömrü kaldığını belirleyebilen bir algoritma. İddia, kullanıcı davranışını tahlil eden algoritmalara dayanıyor ve bir mobil aygıtın kalan pil ömrünü anında görüntülenmesini mümkün kılıyor.

Patent ihlali davası, Android işletim sisteminin eski sürümleriyle ilgili. Patent ihlali suçlamalarının, tam olarak hangileri olduğu açık olmasa da, Android işletim sisteminin eski sürümlerini kullanan modellerle temaslı olduğu söyleniyor. Yani Galaxy S22 serisi üzere çağdaş aygıtlar, bu davadan etkilenmeyecek üzere görünüyor.

Dava Samsung’u maksat alsa da, Samsung’un tescilli yazılımından fazla Android işletim sistemindeki teknolojiler etrafında dönüyor. Bu durumda, birebir teknolojiyi kullanan Google ve Xiaomi dahil olmak üzere öteki Android OEM’leri de emsal bir davayla karşı karşıya kalabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir