SpaceX, 165 milyon dolar karşılığında uzaya 3 turist gönderdi

SpaceX, Amerikalı, Kanadalı ve İsrailli olmak üzere 3 iş insanını ve refakatçi olarak ABD Havacılık ve uzay Ajansı (NASA) eski astronotu Michael Lopez-Alegria’yı bir haftadan fazla sürecek uzay seyahati için dünya yörüngesine fırlattı.

Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden UUİ’ye yapılan seyahatte yer alan Larry Connor, Mark Pathy ve Eytan Stibbe isimli iş insanları SpaceX’in iki yıl boyunca NASA astronotlarını taşımasının akabinde uzay istasyonuna götürdüğü birinci özel yolcuları oldu.

UUİ’nin turistik ziyaretçilerinin, roket seyahati, konaklama ve tüm yemekler için kişi başı 55 milyon dolar ödeyeceği, uzay istasyonunda Rusya’ya ilişkin kısmın dışında her alanı gezebileceği belirtildi.

Geçen yıl bir milyarder ve konuklarını üç günlük bir yörünge seyahatine çıkaran SpaceX’in ikinci defa gerçekleştirdiği özel uzay uçuşundaki 4 yolcusunu otomatik kapsülüyle 19 Nisan’da geri getirmesinin planlandığı bildirildi.

NASA’nın yıllarca uzay istasyonunu ziyaretçilere açma fikrine karşı çıkmasına rağmen Rusya’nın uzun yıllardır UUİ’ye ve ondan evvel Mir Uzay İstasyonu’na ziyaretçi taşıdığı biliniyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir