Windows 11 kullanmak isteyenlere bir donanım mecburiliği daha geliyor

Windows 11 birinci duyurulduğunda, birçok insan yeni işletim sisteminin katı sistem ihtiyaçları karşısında doğal olarak şaşırmıştı. Windows 11, sırf birkaç jenerasyon evvel piyasaya çıkan AMD ve Intel işlemcilerini desteklemiyordu. Görünüşe nazaran Microsoft, bunun kâfi olmadığını düşünüyor olacak ki, gelecek yıldan itibaren SSD’yi de mecburî hale getirmeyi planlıyor.

Windows 11 işletim sistemini kullanıyor musunuz bilmiyoruz, fakat kullanan insanlardan hala çok sayıda şikayet duyuyoruz. Yeni işletim sisteminin katı sistem ihtiyacı bir yandan, kimi fonksiyonların erişimini zorlaştıran ve Windows 10’un rahatlığını ortadan kaldıran Windows 11’in hala değerli güncellemelere muhtaçlığı olduğu açık. Görünüşe nazaran Microsoft, işleri kolaylaştırmak ve sıkıntıları çözmek bir yana dursun, işleri daha güç hale getirecek.

Microsoft cephesinden gelen bilgilere nazaran şirket, gelecek yıl kullanıma sunacağı 23H2 Sun Valley 3 (SV3 güncellemesiyle Windows 11’e NAND tabanlı katı hal şoför zorunluluğu getirecek. Böylelikle şayet sisteminizde bir SSD yer almıyorsa, Windows 11’i kullanamayacaksınız.

Konuyla ilgili Tom’s Hardware’e bilgi veren TRENDFOCUS CEO’su John Chen, Microsoft’un başlangıçta HDD dayanağını yıl içinde basamaklı olarak kaldırmayı planladığını, lakin bunu artık 2023 ve 2024 yıllarına ertelediğini söylüyor. Bu ertelemede, SSD’lerin hala HDD’lerden daha kıymetli olmasının da hissesi var. Lakin bu geçişin yapılacağı da biliniyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir