Yerli WhatsApp Güvenli mi?

Son yıllarda yaptığı büyük atılımlarla adından söz ettirmeyi başaran PTT bu kez teknoloji alanında da yeniliklere imza atmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın “Yerli ve Milli” vurgusunun ardından birçok alanda girişimler, yatırımlar artmaya başladı.

Tanıtımın yapılmasının ardından çeşitli eleştirilere maruz kalan PTT Messenger için Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, yerli WhatsApp için yurtdışından da yoğun talep gelmeye başladığını belirterek, “Bunu başka ülkelere de satacağız” dedi. Arslan, yerli WhatsApp’ın güvenliği konusunda iddialı konuştu: “Dinlenemez, depolanamaz ve yazılımı yapan kişiler tarafından bile müdahale edilemez.”

ARSLAN yerli WhatsApp için neler söyledi?

Arslan, “6 ay sonra da bireysel hizmete yani vatandaşın kullanımına sunacağız” dedi. FETÖ’cüler nedeniyle toplumda bir kaygı olduğunun altını çizen Arslan, şöyle devam etti: “Sade vatandaşa vaadimiz şu; biz bu sistemi öyle bir kriptoloji ile hazırlıyoruz ki, sadece gönderici ve alıcıyı, bir sunucu marifetiyle irtibatlandırıyoruz. Bu irtibatlandırma çerçevesindeki bilgileri hiçbir şekilde depolamıyoruz, depolamayacağız. Hiçbir şekilde ona sistemin müdahale etme şansı yok. Buna vatandaş nasıl inanacak peki? Özel sektör kurumları kullandığında uzmanları güvenli olduğunu görecek. Sistem dinlenemeyecek, kaydedilemeyecek, takip edilemeyecek. Yazılımı yapan kişi bile buraya ulaşamaz.”

Paylaş

One thought on “Yerli WhatsApp Güvenli mi?

Comments are closed.