118 kilometre boyunca uzayıp giden, Dünya’nın en büyük (ve en yaşlı) bitkisi bulundu

Avustralyalı bilim insanları, muhtemelen kimsenin beklemediği bir boyuta ulaşmayı başaran bir bitki keşfetti. Batı Avustralya’daki Shark Bay’deki suyun birkaç metre altında 180 kilometre boyunca uzanan bir deniz çayırı bulundu.

Araştırmacılar, çayırın genetik olarak ne kadar çeşitli olduğunu anlamak için geniş bir alan boyunca çeşitli kırpıntılardan örnekler alarak bu deniz çayırı üzerinde çalışıyorlardı. Araştırma, deniz çayırını yaklaşan iklim değişikliği tehdidinden muhafazaya yardımcı olmayı amaçlıyordu. Çayırda tam olarak kaç farklı bitkinin yetiştiğini öğrenmek isterken, hiç beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar.

1 Haziran’da Proceedings of the Royal Society B mecmuasında yayınlanan çalışmayı yöneten Batı Avustralya Üniversitesi’nden bir öğrenci olan Jane Edgeloe şu cümleyi kurdu “Yanıt bizi şaşırttı – Bu yalnızca tek bir bitkiydi…

Çayırın, Poseidon’un şerit otu yahut Posidonia australis’in tek bir klonuna konut sahipliği yaptığını buldular. Bu bitkinin birinci olarak yaklaşık 4.500 yıl evvel filizlenmiş olması ve Shark Bay’de tüm bu mühlet boyunca görünüşe nazaran pek rahatsız edilmeden büyümüş olması beklenen görülüyor.

Güney Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nden ekolojist Martin Breed, “Bu kadar uzun müddet nasıl hayatta kaldığı ve büyüdüğü hakikaten baş karıştırıcı” dedi. Breed, Shark Bay’deki yelpazesindeki kimi ince genetik farklılıkların, deniz çayırının deniz altındaki krallığındaki değişen lokal şartlara ahenk sağlamasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Artık araştırma, bu bitkinin içinde yaşadığı hayli değişken etrafa karşı bu türlü bir esnekliği nasıl geliştirdiğini anlamaya odaklanacak. Sonuç olarak elde edilen iç görüler, bilhassa Dünya’nın okyanusları ısınmaya başladığında, deniz çayırı adaptasyonunu anlamak için yararlı olabilir.

Frontiers in Marine Science’da tıpkı gün yayınlanan bir diğer rapor, Avustralya’nın deniz çayırlarının geleceğinin kıyı gelişimi ve iklim değişikliği tarafından tehdit edildiğini öne sürüyor. Bilhassa sel ve çok yağmur ülkenin doğu kıyılarını etkilediğinden ve su yollarını kirlettiğinden ötürü, deniz çayırlarının çok fazla zorlukla karşılaştığı belirtiliyor. Bu yeni keşfedilen çayırın istenilen esnekliğe nasıl ulaştığını anlamak, ekosistemleri korumak ve sürdürmek için değerli bir rol oynayabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir