6.920 kilometrelik Amazon Irmağı üzerinde neden tek bir köprü bile yok?

Amazon Irmağı Dünya’nın en uzun ikinci ırmağı ve gezegenin en değerli suyollarından biri. Hacim olarak öbür tüm ırmaklardan daha fazla suya sahip olmasının yanı sıra, en büyük ırmak yunuslarına, 100’den fazla elektrik balığı cinsine ve 60’a yakın pirana cinsine mesken sahipliği yapıyor.

Lakin bütün bu etkileyici özelliklerine rağmen Amazon Nehri’nin üzerinde hiçbir köprü bulunmuyor.

Amazon’un üç ülkeden (Peru, Kolombiya ve Brezilya) geçtiği ve Dünya Yabanî Ömür Vakfı’nın söylediğine göre havzasında 30 milyon kişi yaşadığı düşünülürse, ırmağın üzerinde hiçbir köprünün bulunmaması kulağa garip gelebilir. Dünya’nın öbür ünlü ırmaklarıyla karşılaştırıldığında bu durumun bir anormallik olduğu kesin. Örneğin sırf Kahire kentinde Nil ırmağını geçen 9 köprü bulunuyor. Asya’nın en büyük ırmağı olan Yangtze’nin üzerinde sadece son 30 yılda 100’den fazla köprü inşa edildi. Amazon’un sadece üçte biri uzunluğunda olan Avrupa’nın Danube ırmağının üzerinde 133 köprü bulunuyor.

Amazon Irmağı üzerinde neden hiç köprü yok?

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH) Zürih’te Yapısal Mühendislik (Beton Yapılar ve Köprü Tasarımı) başkanı Walter Kaufmann’ın söylediğine göre “Amazon üzerinde bir köprü için yeterince acil ihtiyaç bulunmuyor.

Amazon’un 6.920 kilometrelik uzunluğunun büyük bir kısmı düşük nüfus yoğunluğu olan bölgelerden geçiyor ve bu yüzden köprülerin bağlanacağı çok az sayıda büyük yol çizgisi var. Irmağa sonu olan kent ve kasabalarda ise insanların ve eşyaların bir kıyıdan diğer kıyıya geçmesi için gemiler ve feribotlar kullanılıyor. Bu yüzden bir köprü yapılması ulaşımı hızlandırma potansiyeline sahip olsa da, tam olarak gerekli değil.

Lakin Kaufmann’ın da belirttiği üzere teknik ve lojistik düşünceler da bulunuyor. Örneğin yaygın bataklıklar ve yumuşak toprak, çok uzun erişim viyadüklerine ve çok derin temellere ihtiyaç olması manasına geliyor. Her ne kadar bu problemler Amazon’a özel olmasa da burada çok daha bariz ve şiddetli bir formda görülüyor. Olağan olarak bu sorunlarla başa çıkmak mümkün olmasına rağmen kayda değer bir yatırım gerektiriyor. Ayrıyeten Amazon Nehri’nde yaşanan mevsimsel değişiklikler yüzünden standart analizlerin bir kısmı da kullanılamıyor. Amazon’un genişliği kuru mevsimde (Haziran ve Kasım arası) 3,2 ve 9,7 kilometre ortasında bir ortalamaya sahipken, ıslak mevsimde (Aralık ve Nisan arası) 48 kilometreye kadar çıkabiliyor ve su derinliği de 15 metre değişebiliyor.

Lakin, şu anda Amazon üzerinde bir köprü bulunmasa da, ana kolu Negro Irmağı üzerinde bir köprü bulunuyor. Ponte Rio Negre olarak isimlendirilen köprü 2011 yılında tamamlandı ve Manaus ile Iranduba’yı birleştirirken, bir Amazon kolunu bağlayan birinci ve tek büyük köprü oldu.

Ayrıyeten, 2019 yılında Brezilya Devlet Önderi Jair Bolsonaro, “Rio Branco Projesi” kapsamında Amazon’un üzerinde bir köprü kurulmasını istediğini belirtti lakin artık bir gelişme kaydedilmiş değil.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir