900 Işık Yılı Uzaktaki WASP-121b Gezegeninde Yakut ve Safir Yağıyor!

Dünya’dan yaklaşık 900 ışık yılı uzaklıkta bulunan WASP-121b ötegezegeni, yumurta halinde, sıcak bir kaya. Gezegen o kadar sıcak ki, demir ve magnezyum üzere ağır metal elementler, gazlar halinde bulunuyor ve daima olarak atmosferden uzaya akıyor.

Lakin gezegenin karanlık tarafı, şimdiye kadar gizemli bir bölgeydi. 21 Şubat’ta Nature Astronomy mecmuasında yayınlanan yeni bir çalışmada, astronomlar NASA’nın Hubble Teleskobu’nu kullanarak gezegenin karanlık tarafından elde ettikleri imgeleri ve bilgileri paylaştı.  

2015’te keşfedilen WASP-121b ötegezegeni Jüpiter’den biraz daha büyük ve ağır. Bağlı olduğu WASP 121 yıldızının kütle çekimi nedeniyle parçalanmak üzere. Yıldızın etrafındaki yörüngede bir cinsini 1,3 günde tamamlıyor.

Bilim insanları gezegen hakkında elde ettikleri bilgileri kullanarak atmosferde ne çeşit kimyasallar ve moleküller olabileceğini modellemeye çalıştı. Gezegenin karanlık tarafında demir ve titanyum bulutlar ve Dünya’daki yakut ve safir taşlarında bulunan korundum minerali olabileceğini buldular. Karanlık taraftan aydınlık tarafa geçen bulutlar bir anda çok farklı şartlarla karşılaşıyor ve yağmur yağdırıyorlar. Bu yağmurların da sıvı zümrüt yahut safir halinde yağdığı düşünülüyor.

NASA’nın kısa bir müddet evvel fırlattığı James Webb Uzay Teleskobu‘nun bu yıl içinde WASP-121b’yi gözlemlemesi bekleniyor. Teleskop gezegeni kızılötesi olarak kıymetlendirecek ve atmosferik kimyasını tahlil ederek bize sıcak Jüpiter’lerin nasıl oluştuğunu ve atmosferlerinin tam olarak neden meydana geldiğini manaya imkanı verecek.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir