ABD’den Rus siber korsan için 10 milyon dolar ödül

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus asıllı bilgisayar korsanı Evgeny Viktorovich Gladkikh hakkında bilgi verenlere 10 milyon dolara kadar ödül vereceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı Adalet için Ödül (RFJ) programı kapsamında Rus asıllı bilgisayar korsanı Evgeny Viktorovich Gladkikh hakkında bilgi sağlayanlara ödül veriyor.” sözü yer aldı.

Açıklamada, Gladkikh‘in, yabancı bir hükümetin talimatıyla yahut denetimi altında hareket ettiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Gladkikh’in kimliğine yahut pozisyonuna yönelik bilgiler için 10 milyon dolara kadar ödül sunuyoruz. Gladkikh, ABD kritik altyapılarına karşı siber faaliyetleri de kapsayan Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Berbata Kullanım Maddesi’nin ihlaline yardım yahut yataklık ediyor.”

Gladkikh’in Mayıs ve Eylül 2017 ortasında, Rusya Savunma Bakanlığının önde gelen araştırma kuruluşu Kimya ve Mekanik Merkezi Bilimsel Araştırma Enstitüsünde bilgisayar programcısı olduğu belirtilen açıklamada, Gladkikh’in ortaklarıyla birlikte ABD dışındaki bir petrol rafinerisinin sistemlerine siber atak düzenlediği ve güvenlik sistemlerini işlevsizleştiren makus hedefli yazılımlar kurduğu sav edildi.

Açıklamada, zanlının 2018’de de iki kere bir ABD şirketine ilişkin olan ülkedeki rafinerilere erişmeye çalıştığı lakin başarılı olamadığı argümanına yer verildi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir