TikTok’a Kendi Çalışanları Dava Açtı

Şimdiye kadar 3 milyar indirmeyi aşan sosyal medya platformu TikTok, kendi çalışanları tarafından dava edildi. Eski TikTok içerik moderatörleri olan Ashley Velez ve Reece Young; şirketi, uygulamalarından olumsuz etkilendikleri için dava ediyorlar.

İçerik moderatörlerinin davayı açma nedenleri; rahatsız edici görüntülerini, platformdan kaldırmak istemeleri lakin gereğince dayanak alamamaları ve çalışma şartlarının akıl sıhhatlerini bozması.

TikTok, çalışanlarının akıl sıhhatini etkiliyor mu?

TikTok dava içeriğinde, şirketin ağır içeriği gözden geçirmeleri için çalışanlarını zorladığını belirtiliyor. Bu durumun sonucunda da şirketin, bozulan zihin sıhhati için çalışanlarına gereğince takviye olmadığı yer alıyor. Ek olarak çalışanların, gördüklerini yasal olarak tartışmamak için “Gizlilik Anlaşması” imzalamaya zorlandığı argümanları da mevcut.

Davada, davacıların “çocuk istismarı, tecavüz, azap, hayvan istismarı, intihar, cinayet” üzere birçok rahatsız içeriği incelemek için vakitlerini harcadığını anlatılıyor. Dava, Velez ve Young’un tekraren kere zihinsel sıhhatleri üzerinde nefret ve eksiksiz teorilerine maruz kaldıklarını da bildiriyor.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında tekrar TikTok çalışanı olan Candie Frazier, çalışma şartlarının sıkıntı olduğu ve zihinsel sıhhatinin bu yüzden bozulduğu gerekçesiyle şirkete dava açmıştı. Ancak ABD bağımsız haber radyosunun yaptığı açıklamada bu davanın artık ilerlemediği açıkladı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir