Acıyı hisseden robotlar geliştirmenin önündeki bir pürüz daha aşıldı

Robot üreticileri, uzun süredir robotların etraftan bilgi alabilmelerinin bir yolu daha olsun istiyorlar ve insan derisi üzere davranabilecek, elektronik-cilt (e-deri) geliştirmek için çalışıyorlar. Doğal ki bunun için geniş kapsamlı ve son derece hassas bir elektronik aygıt gerekiyor. Bu aygıt, bilgiyi göz açıp kapayıncaya kadar aktarmalı. Glasgow Üniversitesi’nden mühendisler tam da bunu yaratabileceklerini düşünüyorlar.

Robotların ağrıyı kaydetmesini sağlayan hesaplamalı e-deri prototipi Science Robotics mecmuasında tanıtıldı. Bu teknolojinin dokunmaya hassas robotlar üretilmesi ve protez uzuvlara dokunmaya yakın bir insan hassaslığı vermesinin mümkün olduğu bildiriliyor.

Dokunmaya hassas robotlar geliştirmeye yönelik önceki teşebbüsler, yayılmış sensörler büyük ölçüde veri gönderdiğinde işlemcilerin tıkanması üzere bir sorunla karşılaşmıştı. Bu yüzden bir bilgisayarın bilgileri manalı bir şeye çevirmesi bir dakika kadar sürüyordu.

Duyuları işlemeye dokunma noktasında başlayan ve sadece gerçekten pahalı şeyleri beyne kadar gönderen insan hudut sistemi, bu yeni dizayna ilham veriyor. Robotikte gibisi bir yaklaşım, irtibat kanallarını özgür bırakacak ve bilgisayarı çok ölçüde duyusal veri ile çıkmaza girmekten kurtaracak üzere görünüyor.

168 sinaptik transistörden oluşan bir ızgara, esnek bir yüzeye yayılabilen çinko oksit nanotellerden oluşan bu bilgi sürece aracını oluşturuyor. Bu ızgara, insan formundaki bir “el” üzerine yerleştirildi ve elin hafif ve ağır dokunuşu cilt sensörleriyle ayırt etmesi mümkün oldu.

Bir robota acıyı hissettirmek kulağa anlamsız gelebilir, lakin emel, hassaslığı deneme yanılma yoluyla öğrenmeye faydalı olacak halde geliştirmek. Çocukların, “sıcak demire dokunmak kötüdür” formunda yaşadığı süreci dış uyaranlardan öğrenmeye çalışan robotların da yaşaması mümkün olabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir