Android IP adresi değiştirme nasıl yapılır? IP adresi nasıl öğrenilir?

Android IP adresi değiştirme nasıl yapılır ve IP adresi nasıl bulunur? soruları android kullanıcıları tarafından sıklıkla merak ediliyor. Teknolojinin gelişmesi ve insan hayatında hayli değerli bir öge haline gelmesi, teknolojik aygıtlara olan bağlılığı da artırmıştır. Bilhassa cep telefonları, irtibat gayesinin yanı sıra birçok farklı emel için de kullanılıyor olup, çağdaş dünyada hayli değerli bir pozisyonda yer alır. Android işletim sistemine sahip cep telefonları da kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen aygıtlardan birisidir. Farklı işletim sistemlerine sahip aygıtlarda olduğu üzere, Android aygıtlarda da IP adresi bulunur. Pekala Android IP adresi nedir ve nasıl değiştirilir? İşte ayrıntılar…

Android IP Adresi Nedir?

‘’Internet Protocol Address’’ olarak nitelendirilen IP adresi, dinamik bir yapıya sahiptir. Aygıtların birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayan IP adresi, dinamik bir yapıya sahip olduğundan ötürü internet üzerinde gezinirken devamlı değişir. Tıpkı vakitte dinamik IP adresi internete her bağlandığınızda da değişkenlik gösterir.

Dinamik IP adresinin yanı sıra statik IP adresi bulunur. İsminden da anlaşılacağı üzere statik IP adresinin süreksiz olmadığı ve sabit olduğu görülür. Statik IP adreslerinin bir yönetici tarafından manuel olarak atandığı görülürken dinamik IP adreslerinin ise sunucunun yazılımı tarafından atandığı görülür.

Aygıtların seçici özelliğini temsil eden IP adresleri, aygıtların birbiri ile olan irtibatını sağlarken; birebir vakitte birçok farklı web sitelerine ulaşmayı da sağlar. Büsbütün eşsiz bir özelliğe sahip olan IP adresleri; ‘’00.00.000.000’’ halinde bir forma sahiptir. Bu sayılar, 8 bitlik sayılar formundadır ve 254’ten büyük olamayacak formda üretilir.

Android kullanıcıları, kimi vakit aygıtlarında bulunan IP adresini değiştirmek isteyebilir. Bunun sebebi birçok vakit, bulunulan ülke tarafından erişimi engellenmiş olan bir rastgele bir web sitesine girebilmek olur. IP adresi değiştiği takdirde erişim mahzuru olan web sitesine çarçabuk giriş yapılabilir.

Android IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Android kullanıcılarının merakla araştırdığı mevzulardan birisi de Android IP adresinin nasıl değiştirileceğidir. Bu noktada Android kullanıcılarının karşısına iki farklı IP adresi çıkar. Bu IP adreslerinden biri değiştirilebilirken bir başkası ise değiştirilemez.

Değiştirilemez olan IP adresi; sizin genel IP adresinizdir. Yalnız bu IP adresini gizleyebilirsiniz. Genel IP adresinin gayesi; internete bağlanmanızı ve bağlantı kurabilmenizi sağlayan IP adresidir. Genel IP adresini gizleyebilir, herkese açık halde olmasını engelleyebilirsiniz.

Genel IP adresini gizlemek için VPN’den ya da Web Proxy’den faydalanabilirsiniz. Android aygıtınızın IP adresini değiştirmeden evvel IP adresinizi kolay bir formda öğrenebilirsiniz. Android aygıtınızın IP adresini öğrenmek için kullandığınız arama motorundan faydalanabilirsiniz. Arama motoruna ‘’IP adresim nedir?’’ formunda bir soru yöneltebilir, süratli bir formda sorunuzun karşılığına ulaşabilirsiniz.

 • Android aygıtınızın IP adresini değiştirmek için ise öncelikle cep telefonunuzun ‘Ayarlar’ kısmına dokunmalısınız.

 • Akabinde sırası ile ‘Ağ ve İnternet’, ‘Wi-Fi’ kısmına dokunabilirsiniz.

 • Bu süreçleri gerçekleştirdiğiniz takdirde IP ayarlarına ulaşabilirsiniz.

 • Akabinde ‘Kullanılabilir Wi-Fi Ağları’ listesini bulmalı ve ‘Gelişmiş Seçenekler’e dokunmalısınız.

 • Bu noktadan sonra ‘DHCP’ seçeneğine dokunmalı ve akabinde ‘statik’ kısmını seçmelisiniz.

 • IP adresi alanını doldurma sürecini gerçekleştirdikten sonra ‘Ayarlar’ kısmından çıkmalı ve telefonunuzu tekrardan ‘Wi-Fi’ye bağlamalısınız.

Android Aygıttan IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP adresinizi rastgele bir arama motoru üzerinden kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz. IP adresinizi internetten aramak yerine Android aygıtınızdan kolay bir formda bulabilirsiniz. Bunun için;

 • Android aygıtınızdan ‘Ayarlar’ menüsüne gelebilirsiniz.

 • Akabinde ayarlar menüsündeki ‘Wi-Fi’ kısmına girmeli ve artık ya da daha evvel bağlanmış olduğunuz bir kablosuz ağa dokunmalısınız.

 • Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdiğinizde Android aygıtınızın lokal ağdaki IP adresini görebilirsiniz.

 • ‘’00.000.000.000’ biçimindeki IP adresine göz atabilir, telefonunuzun IP adresi hakkında kolay ve süratli bir biçimde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir