NASA, GPS gibisi navigasyon sistemini uydumuz Ay’da birinci kere test edecek

Aralık 1968 yılında gerçekleştirilen Apollo 8 vazifesi, daha evvel hiç yapılmamış bir şeyi yapmıştı. Birinci kere Ay’ın yakınına gidilen ve Ay’ın etrafında 10 kere dolandıktan sonra Dünya’ya geri dönüşün gerçekleştiği Apollo 8’in ana vazifesi Ay’da inilecek yüzeyleri keşfetmekti. Başarılı da oldular ve Apollo 8’de yer alan 3 astronot, daha sonra 1969 yılına geldiğimizde uzaya fırlatılacak olan Apollo 11 mekiğinde yer alacak ve Ay yüzeyine birinci defa ayak basarak insanlık tarihine geçecek Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in yerini hazırladılar. NASA artık de gibisi bir çalışmanın içinde.

Bilindiği üzere Ay’da GPS sistemi çalışmıyor. Bu nedenle oraya gidecek astronotların kolay kolay kaybolabileceğini düşünen NASA, Ay yüzeyindeki beşerli çalışmalarına yine sürat vermek için özel bir GPS sistemi üzerinde çalışıyor. Sistemin ismi Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE), yani Ay GNSS Alıcı Deneyi. Burada geçen GNSS, Dünya’nın Global Navigasyon Uydu Sistemi’ne dayanırken, LuGRE de, GNSS’ten gelen sinyalleri kullanacak Ay için özel bir GPS manası taşıyor.

NASA, LuGRE alıcısını Blue Ghost aracıyla Ay yüzeyine 2024 yılında indirmeyi planlıyor. LuGRE alıcısı yüzeye iniş gerçekleştirdikten sonra antenlerini açacak ve 12 gün boyunca bilgi toplayacak. Toplanan bu bilgiler ise, gelecekte Ay yüzeyine yapılacak vazifeler için operasyonel Ay GNSS sistemi geliştirilmek üzere kullanılacak. Yani kabaca, NASA’nın Ay’ın haritasını ayrıntılı olarak çıkartacağını ve bunun üzerinden bir navigasyon sistemi hazırlayacağını söyleyebiliriz.

NASA’nın bu çalışmalarından gelecekte nasıl faydalanılacağını daima birlikte göreceğiz, lakin şimdiden yakın gelecekte daha fazla beşerli Ay keşiflerinin olacağını öngörebiliriz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir