Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

Apple’ın iOS’un bir sonraki sürümü iOS 16 da dahil olmak üzere çeşitli duyurular yapması beklenen yıllık geliştirici konferansı WWDC 2022 yalnızca birkaç gün sonra düzenlenecek. Bloomberg’den Mark Gurman’ın söylediğine nazaran iOS 16, “epeyce değerli bir yükseltme” olacak.

Fakat iOS 16’ya gelen tüm değişiklikler herkesin dikkatini çekmeyebilir. Örneğin Apple, iOS’un bir sonraki sürümüne her vakit açık ekran özelliği eklemek için çalışıyor. Lakin Gurman, ProMotion ekran özelliği üzere, her vakit açık ekran özelliğinin de iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile sonlu olacağını argüman ediyor. Bu özellik bilhassa yeni jenerasyon “Pro” modelleri satın almayı planlayan iPhone kullanıcıları için heyecan verici olabilse de, Android kullanıcıları yıllardır bu özelliğe sahip.

Her vakit açık ekran, isminden da anlaşılacağı üzere, telefonunuzun ekranının asla kapanmamasını sağlıyor. Ekrana dokunmadan yahut ekran kilidini açmadan saati ve değerli bildirimleri denetim etmenize yardımcı olmak için ekran her vakit açıktır.

iOS’un bir sonraki sürümü, yeniden Gurman’a nazaran, ekranı her vakit açık tutmanın yanı sıra iPhone kullanıcılarına birkaç yeni özellik daha getirecek. Bildirimlere, iPad çoklu vazifelerine ve Bildiriler ve Sıhhat uygulamalarına yönelik güncellemeler, Apple’ın sunmayı planladığı dikkate kıymet değişikliklerin yalnızca ufak bir kısmı. Ayrıyeten, “widget gibisi özelliklere” sahip duvar kağıtları da dahil olmak üzere “kilit ekranı için büyük geliştirmeler” olacak. Her vakit açık ekranın bilakis, üstte belirtilen özellikler giriş düzeyi iPhone 14 ve daha eski iPhone’lara da gelebilir.

Daha evvelki söylentilere göreyse Apple, iPhone 14 Pro ve Pro Max üzerinde birtakım radikal değişiklikler yapacak. Daha evvel sızdırılan iPhone 14 Pro imajları, şirketin çentikten vazgeçebileceğini gösteriyordu. Fakat bu özelliğin de sadece “Pro” modelleriyle hudutlu olması bekleniyor. Ayrıyeten, yeni jenerasyon iPhone 14’ün uydu ağları üzerinden acil metin bildirileri gönderebileceğine dair söylentiler de bulunuyor.

Apple, WWDC 2022 aktifliğini 6 Haziran’da düzenleyecek ve geliştirici aktifliği 10 Haziran’a kadar devam edecek.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir