Google uygulaması, telefonların akıl sıhhatine ne kadar ziyanlı olduğunu ölçmek için kullanılıyor

Oregon Üniversitesi tarafından telefonların akıl sıhhati üzerindeki tesirini ölçmek için gerçekleştirilen bir araştırmada Google’ın Health Studies uygulaması kullanılıyor. Araştırmanın maksadı, kullanıcıların telefonlarını nasıl kullandığını ve bu kullanım üslubunun sıhhat üzerine olan tesirlerini belirlemek. Projenin baş araştırmacılarından birinin blog’unda bu çalışmadan elde edilen sonuçların ileride firmalara daha yeterli eserler tasarlama ve hatta eğitim dünyasında yeni düzenlemeler yapma imkanı vereceği öne sürülüyor.

Araştırmacılar, Google uygulamasını kullanma nedenini, bu uygulama sayesinde kullanıcıların telefonlarını sahiden nasıl kullandıklarını manaya imkanına sahip olmak olarak açıklıyor. İnsanlara telefonlarını nasıl kullandıklarını sorduklarında aldıkları karşılıklar bazen yetersiz ve eksik olabiliyor. Uygulama ise tüm aktiviteyi tarafsız ve net bir biçimde kaydediyor. Dahası, bu usulü kullanarak araştırmada kullanılan denek sayısını ve bilgi setini genişletmek de mümkün.

Google’ın Health Studies uygulaması 2020 aralık ayında piyasaya çıkmıştı. Birinci çıktığında teneffüs yolu hastalıkları için yapılan bir araştırmada kullanılıyordu. Bu uygulamayı yükleyen kullanıcılar araştırmacılara çok kıymetli bilgiler sağladılar. Fakat kimlik bilgilerini paylaşmadılar.

Dört hafta sürecek bu sıhhat çalışmasının sonuçları merakla bekleniyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir