Apple, Unity ile oyun geliştirenler için kullanıma sunduğu yeni iOS yeteneklerini tanıttı

Apple, Unity oyun motoru için geliştiricilerin iOS’un yardımcı özelliklerinden yararlanmalarına imkan tanıyan açık kaynaklı bir eklenti yayınlayarak oyunları daha erişilebilir hale getirme konusunda büyük bir adım attı. Apple yazılım mühendisi Eric Liang tarafından yakın tarihli WWDC 2022 konferansında bir görüntü ile tanıtıldığı üzere, Apple Erişilebilirlik eklentisi, oyunları çok daha kapsayıcı hale getirmek için pek çok küçük ipucu ve sistem ile birlikte geliyor.

Öncelikle, iOS kullanan görme engelli yahut az gören oyuncular için ekrandaki metnin okunmasını sağlayan ve ayrıyeten oyun denetimleri için özel hareketleri aktifleştirme yeteneği bulunan ekran okuyucu aracı VoiceOver oyunlarda kullanılabilecek.

Anahtar Kontrolü için de takviyenin bulunması, oyun içi denetimler için birden fazla harici anahtarın kullanılmasına imkan tanıyor. Ayrıyeten geliştiricilere oyundaki metnin boyutunu kullanıcının Ayarlar’dan belirlediği metin boyutuna uyacak formda değiştirme imkanı veren Dinamik Tip Desteği de bunların ortasında yerini alıyor.

Diğer yetenekler ortasında, arayüz öğelerinin daha yeterli görünürlüğü için kontrastı artırma yeteneği yahut metnin daha yeterli öne çıkması için art planı opak hale getirerek art planın şeffaflığını azaltma gücü bulunuyor.

Geliştiriciler, Apple Erişilebilirlik eklentisini Github’dan edinebilir ve fiyatsız olarak kullanabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir