Antarktika’da gizlenen ve kimsenin haberi bile olmadığı yeni bir ırmak ekosistemi bulundu

Antarktika araştırmacıları, Antarktika’daki en büyük buz sahanlığı olan Ross Buz Sahanlığı’nın yaklaşık 500 metre altındaki tuzlu bir haliçte gelişen küçük kabuklular dünyasına yeni bir kapı açtı.

Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü’nden Yeni Zelandalı bilim insanları, yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda, 275 metre genişliğinde ve 250 metre derinliğinde bir buz altı ırmağı keşfedene kadar sıcak su hortumuyla sahanlığı erittiler. NIWA’dan bir deniz bilimcisi olan Craig Stevens, “Sydney Limanı’nı düşünün ancak 600 metrelik buz ve kar altında olduğunu hayal edin” dedi. Buldukları bu ırmak güneş ışığının ulaşamayacağı kadar derinde olduğu için büsbütün karanlık ve çok soğuk.

Ancak birtakım kayıt ekipmanlarını açtıkları delikten aşağı gönderdiklerinde, nehrin amfipodlar ile dolu olduğunu gördüler. Yalnızca kamera ışıklarıyla aydınlanan çok sayıda karides gibisi kabuklu görülüyordu.

NIWA tarafından hazırlanan bir raporda Stevens, “Bunlardan birini görmek, sevinçten bir aşağı bir üst zıplamanıza neden olur. Bunların akınına uğradık” dedi. Stevens kelamlarına şöyle devam etti: “Kameramızın etrafında yüzen tüm bu hayvanları görmek, orada kıymetli bir ekosistem sürecinin gerçekleştiği manasına geliyor ve besinler üzere şeyleri test etmek için su örneklerini tahlil ederek daha fazla araştırma yapacağız.

Buz altı ırmaklarına yahut su sütunlarına erişimin muazzam zorluğu sebebiyle Antarktika’nın altındaki dünyalar gizemli bir yer olmaya devam ediyor. Hava şartlarına karşı savaşmanız ve dronları yahut kamera ekipmanlarını göndermek için kalın buzları delmeniz yahut eritmeniz gerekiyor. Ernest Shackleton’ın ünlü gemisi Endurance bu nedenle bir asırdan fazla bir müddettir kayıp olarak kaldı.

Stevens, “Bir dereceye kadar, her şey o kadar yeni ki, halatla bir kamerayı indirip daha evvel hiç görülmemiş sahneler elde edebiliyoruz” dedi.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir