Beklenen Gelişme: Porsche Hisseleri Halka Arz Edilecek

Geçtiğimiz günlerde otonom araç teknolojileri için Huawei ile işbirliği yapacağı öne sürülen Volkswagen, 2022 yılında büyük atılımlar yapmakta kararlı olduğunu geçtiğimiz yıl açıklamıştı. Görünen o ki Alman otomotiv devi, bu ataklarından birincisini gerçekleştirmek üzere.

2005 yılından 2008’e kadar Volkswagen markasını modül parça satın almaya çalışan lakin borçları yüzünden en sonunda Volkswagen tarafından satın alınan Porsche’un paylarının kimilerinin halka arz edileceği açıklandı.

Volkswagen Porsche paylarını halka arz edecek

Volkswagen ve şirketin en büyük hissedarı, yatırımcıların lüks araba markasının bedelini ortaya çıkaracağını ve dünyanın en büyük borsa başlangıçlarından biri olabileceğini umduğu bir mutabakatın önünü açan Porsche’yi listelemek için bir ön muahede hazırladı.Analistler, Volkswagen’in yaklaşık 116 milyar avroluk mevcut piyasa pahasına kıyasla, Porsche’nin birinci halka arzda 90 milyar avroya kadar değerlenebileceğini iddia ediyor.

Volkswagen Kümesi ve Porsche ortasında hazırlanan ön muahedede Alman otomotiv devinin Porsche’un paylarının belirli bir kısmının halka arz edileceği açıklandı. Uzmanlar birinci etapta payların küçük bir yüzdesinin halka arz edileceğini düşünse de Volkswagen’ın ön muahedesine nazaran bu oran %25’e kadar çıkabilir.

Şu an için Volkswagen ve Porsche SE yetkilileri, bu ön hazırlık hakkında bir yorum yapmadılar lakin sonuncu bir kararın alınmadığını ve idare heyetleri tarafından hala incelemede olduğunu belirttiler. Bir habere nazaran Volkswagen CEO’su Herbert Diess, geçen hafta sonu hususla ilgili tartışmaları takiben bu hafta başında kontrol konseyi temsilcilerine halka arz planlarının temel bir taslağını sundu.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir