Bir araba devi daha dizel motorlardaki kabahatini kabul etti

Dodge ve Jeep’in ana şirketi olan Stellantis, dizel motorlarının ürettiği kirlilik ölçüsünü gizleme uğraşlarıyla ilgili suçlamaları kabul etti. Dünyanın en büyük beşinci araba üreticisi, bu hafta cezasını ödeyecek.

Federal savcılar, Stellantis’i Pak Hava Maddesi’ni ihlal etmekle suçlayarak, araba üreticisinin ulusal emisyon standartlarına uymadığını bildiği araçları satarak ABD düzenleyicilerini aldatmaya çalıştığını tez etmişti. Adalet Bakanlığı, 2008 yılında Peugeot’nun ana şirketi PSA ile birleşen Fiat Chrysler Automobiles’in oluşturduğu Stellantis’in 2021’de hükümet emisyon testlerini aldatmak için tasarlanmış yasa dışı yazılımlar kurduğunu belirtmişti.

İddiaya nazaran şirket, arabalarını test sırasında olağan şartlara nazaran daha az emisyon üretecek biçimde “bilerek” programladı. Anlaşma, 2014 ve 2016 yılları ortasında ABD’de satılan yaklaşık 100.000 Jeep ve Ram marka aracı kapsıyor.

Stellantis, para cezası ödemenin yanı sıra, üç yıllık deneme müddetinin bir modülü olarak Pak Hava Yasası uygunluk raporlarını Adalet Bakanlığı’na sunmayı da kabul etti. Ayrıyeten, üç Stellantis çalışanı, davayla ilgili suçlamalar nedeniyle yargılanmayı bekliyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir