Sony’nin yeni gayesi, uydular ortası irtibatı farklı bir boyuta taşımak

Sony geçtiğimiz hafta, uzayda optik bağlantı için özel bir yan kuruluş kurdu. Sony Space Communications Corporation (SSCC) olarak isimlendirilen yeni şirket, bir lazer ışını kullanarak alçak Dünya yörüngesindeki uyduları birbirine bağlayan küçük optik irtibat aygıtları geliştirmeyi ve ortaya çıkan ilişkiyi bir hizmet olarak sağlamayı hedefliyor.

Sony tarafından yapılan açıklamada, büyük bir antene, yüksek güç çıkışına yahut karmaşık lisanslara gereksinim duymadıkları için bu küçük aygıtların radyodan daha tesirli bir biçimde yüksek süratli irtibat sağlayabileceği söyleniyor.

Lazer aygıtları hem yer istasyonlarıyla hem de yörüngedeki uydular ortasında bağlantı kurabilir. SSCC lideri Kyohei Iwamoto, uyduların irtibat kurmak için bir yer istasyonunu geçmesi gerekmesinden ötürü sırf yer ile uydular ortasında işleyen irtibatı “sorunlu” olarak nitelendirdi.

Başkan, “Şu anda uzayda yaklaşık 12.000 uydu var ve gelecekte sayının artması bekleniyor. Yörüngede kullanılan bilgi ölçüsü da yıldan yıla artıyor, lakin mevcut radyo dalgalarının ölçüsü sınırlı” dedi.

Yeni Sony kuruluşunun merkezi California, San Mateo’da bulunacak, lakin teknolojisini ne vakit ticarileştirmeyi umduğuna dair detaylar açıklanmadı.

Sony, yapılan bir testte Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) yüksek çözünürlüklü imaj datalarını çift istikametli bir lazer irtibat kontağı aracılığıyla bir yer istasyonuna muvaffakiyetle gönderdiğini söyledi. Bu testi, iki yıl sonra 2022’de Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) yardımıyla saniyede 446 megabit süratiyle stratosferden uzaya bir bilgi belgesi transferinin tamamlanması izledi.

Bu testlerde Sony, Blu-ray teknolojisinden türetilen, tekrar transfere gerek kalmadan sonlu sayıda yanılgıyı düzelten bir lazer okuma tekniği olan CSL Forward Error Correction’ı (FEC) kullandı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir