Bugatti’nin üstün arabaları, işte bu dyno testinden geçiriliyor

İkinci el bir araç almak istediğimizde ve aradığımız aracı bulduğumuzda artık, soluğu çabucak ekspertiz merkezlerinde alıyoruz. Bu merkezlerde pek çok testin yanı sıra, bir de dyno testi yapılıyor. ve bu test, dinamometreler yardımıyla gerçekleşiyor.

Dinamometreler, tam güç, tork ve rpm okumaları sağlayan ve güç transfer sistemi kalibrasyonuna yardımcı olan, modifiye edilmiş araçların yanı sıra yeni araçlar için de test sürecinin büyük bir kesimidir. Araçlar dinamometreye bağlanır ve farklı viteslerde hızlanırken tekerlekler gerekli sayıları kaydeden sabit silindirler üzerinde döner. Lakin Bugatti’nin hiper araçları çok bir güce sahip olduğu için Fransız markası kendi özel dinamometresini geliştirmek zorunda kaldı ve sürecin kusursuz bir görüntüsünü yayınladı.

Chiron Üstün Sport’un dört turbo W16 motoru resmi olarak 1.578 beygir gücü ve 1.180 Nm tork üretiyor ve bu tork yedi vitesli çift kavramalı şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe de gönderiliyor. Bu sayılar, Bugatti’nin arabayı yalnızca bir aksta ölçen yerine dört tekerlekten ölçen bir dinamometreye muhtaçlığı olduğu ve dinamometrenin iki küçük tekerlek yerine her tekerlek için bir büyük silindire sahip olduğu manasına geliyor. Tek bir temas noktasına sahip olmak gerçek bir yol yüzeyine daha çok emsal, ayrıyeten performans kaybı daha azdır ve lastikler iki silindirli bir dinamometre nazaran daha az ısınır.

Bugatti’nin dinamometresinde 248 mil/saat’e (400kmph) kadar çıkan gerçek suratlara ulaşılabilir. 420 kmph sürate sahip Harika Sport en yüksek suratından hala 20 kilometre uzakta olsa da, lastikler saniyede 50 kereden fazla dönüyor ve yerçekimi ivmesinden yaklaşık 4.000 kat daha yüksek kuvvetler uyguluyor. Fakat dinamometre, araba hala inançlı bir halde yavaşlayabildiği 480 kmph’ye kadar çıkan suratları simüle edebiliyor. Bugatti, Chiron Üstün Sport’un bu yeni dyno’nun hudutlarını sahiden zorlayabilecek tek üretim arabası olduğunu söylüyor.

Devasa bir boyuta ve tartıya sahip olan dinamometrenin her silindiri 3,5 ton tartısında. Art aks silindiri de otomobilin dingil arasına uyacak halde hidrolik olarak uzatılabiliyor yahut kısaltılabiliyor. Bugatti ile geliştirilen, bir çerçeve ve aracın karbon fiber monokok gövdesinin altına 20 yüksek dirençli vidayla sabitlenen dört adaptör plakası içeren bir sistem aracı yerinde tutuyor. Plakalar, 24 tona kadar çekme kuvvetine dayanabilen çapraz zincirlerle birbirine bağlanırken, arabanın tekerleklerini silindirlerin merkezine harika bir halde sabitleyen ek kayışlar yanlarda yer alıyor. Tüm bunlar, Chiron’un tam yükte ve en yüksek süratte bile dinamometre üzerinde inançla çalıştırılabileceği manasına geliyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir