NASA, çağdaş bilim insanlarını şaşkına çeviren “garip bir şeyin” gerçekleştiğini açıkladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, çağdaş bilim insanlarını şaşkına çeviren “garip bir şeyin” gerçekleştiğini açıkladı.

NASA tarafından yapılan bir basın açıklamasına nazaran bu tuhaflık, “muhtemelen orijinal fiziği içeren garip bir şeyin olduğu fikrini” destekleyen, cihanın genişleme suratı üzerine bir araştırmayı içeriyor. Açıklamada belirtilene nazaran bu en son gariplik, “karanlık güç” çalışmasındaki atılımları takip ediyor.

NASA, karanlık enerjiyi “kainatın genişlemesini hızlandıran gizemli bir itici güç” olarak tanımlıyor.

NASA, kainatın genişlemesinin Hubble gökbilimcilerinin başlangıçta kestirim ettiğinden daha süratli olduğu düşünüyor. Yeni dataların saniyede 73 kilometrelik bir genişleme suratı göstermesi sebebiyle bu keşif, Hubble Teleskobu’ndan toplanan ve kozmosun saniyede 67,5 kilometre süratle genişlediğini öne süren evvelki bilgileri sorguluyor.

Bilim insanları, mahallî kainatın genişleme suratı ile ilkel cihanın genişleme suratı ortasındaki farka dair bir açıklama yapamıyorlar ve açıklamada belirtilene nazaran bu durum, yanıtın cihanın şimdi açığa çıkarmadığımız ek fiziğini içerebileceğini öne sürüyor.

Hubble teleskopunun yıllar içerisinde topladığı datalar bilimi önemli bir ölçüde ilerletmiş olsa da, bu yeni sorunun karşılığı için kısa bir mühlet evvel fırlatılan James Webb Uzay Teleskopu’nun toplayacağı dataların incelenmesi gerekebilir…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir