Cağ Kebap Nerde Yenir?

Son yıllarda et ile yapılan yemekler ülkemizde bir hayli revaçta.

Et fiyatları üzerinden yürütülen bir takım tartışmaları kenara bırakıp, kim daha iyi et pişiriyor diye baktığımızda da karşımıza çok fazla seçenek çıkıyor.

Bir yanda yeni nesil işletmeci kasaplar bir yanda gelenekçi eski işletmeler ve onların eskimeyen lezzetleri.

Kebapçı mı yoksa Steakhouse mu?

Yıllarını et pişirmeye vermiş ustalar yeni nesil “kasap işletmecilere” pek alışamasa da aslında iki mekânın da yeri ayrı.

Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan, ilk olarak Erzurum, Kars ve Artvin‘in bazı ilçe ve köylerinde yapılan, o dönem adı “bico” olan olan kebap 1982 yılına gelindiğinde Kemal Koç’un işletmesinin tabelasında “Tortum Kebabı Cağlı” olarak yer aldı.

Koç Cağ Kebap Patent
Koç Cağ Kebap Patent

Cağ Kebabının patentini alan Koç Cağ Kebap, böylece Kemal Beye de Cağ Kebabın Mucidi unvanını getirmiş oldu.

incelet.com olarak lezzetin peşinde gezmeye ve incelemeye devam ediyoruz.

Erzurum denilince akla ilk neler gelir?

Erzurum denilince aklınıza gelen şeyler nelerdir diye sorulsa muhtemelen ilk sıralarda şunlar olacaktır:

  • Palandöken
  • Cağ Kebabı
  • Dadaş
  • Çifte minareli medrese
  • Kayak

Cevap listesini uzatmak elbette mümkün ama yazı konumuzun dışına çıkmamak adına Cağ Kebap’tan devam edelim.

Cağ Kebap denilince aklınıza ilk gelen mekân neresidir diye sorulduğunda bir çok farklı alternatif zihninizde canlanmıştır ve muhtemelen onların arasında Koç Cağ Kebap da vardır. Zaten bu şehre her gelen ünlü, siyasetçi ve yerli/yabancı turist de buraya geliyor. Ancak; Erzurumda yaşayan herkes cağ kebap için burayı tercih ediyor demek de doğru olmaz. Şehirde birçok farklı alternatif var. Hatta bazılarına göre çok daha lezzetli olan yerler de var. Biz gidip kıyaslama yapma şansını bu ziyaretimizde yakalayamadık. Belki sonraki seferlerde başka yerleri de deneyimler ve sizlere aktarabilmek için kıyaslamasını yaparız.

Erzurum Koç Cağ Kebap

Koç Cağ Kebap yıllara meydan okuya bir işletme. Öyle ki, ünü Erzurum’u aşmış, Ankara ve Antalaya’da şubelerini açmış durumda. Aynı lezzeti her şubede bulabilir misiniz? Erzurum’un kendine has özellikleri Cağ Kebap’a ayrı bir lezzet katar mı?

Koç Cağ Kebap’ın sahibi Kemal Koç tüm samimiyetiyle bize Cağ Kebabı anlattı.


Bizim ziyaretimiz sırasında 1 cağ kebap 8,00 TL olarak ücretlendiriliyordu. Genellikle 2 ya da 3 şiş ile doyulurken bazı rekortmenler de yok değildi. Kemal Koç rekortmenlerden de bahsetti.

Yolunuz Erzurum’a düşer ve Cağ Kebap yemeden dönmek istemiyorum derseniz, üstüne bir de “rekortmenlik” benim işim derseniz kendinizi sağlık açısından zora sokmadan yarışa katılabilirsiniz. Belki bir sonraki ziyaretimizde Kemal Bey sizin rekorunuzu anlatır biz de yayınlarız.

Koç Cağ Kebap

8,00 TL
8.6

Mekân

8.0/10

Lezzet

8.5/10

Fiyat/performans

9.0/10

Doyuruculuk

9.0/10

Artıları

  • Lezzetli
  • Doyurucu

Eksileri

  • Her şubede aynı lezzeti bulamayabilirsiniz
Paylaş