Cep Telefonlarımızı Corona Virüs’e Karşı Nasıl Temizlemeliyiz?

Tüm dünyanın gündemi Corona Virüs. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı düşünüyoruz. Peki gerçekten yapıyor muyuz?

Dış dünyadaki corona virüs kaynaklarından evde kalarak uzak durmaya çalışıyoruz ancak en yakınımızda büyük bir risk taşıdığımızı biliyor muyuz? Eğer yeterince dikkat etmezsek cep telefonlarımız corona virüs için iyi bir barınma ve bulaşma noktası olabilir.

cottonbro adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Cep telefonlarımızı corona virüs’e karşı nasıl temizlemeliyiz?

2016 yılında yapılmış olan bir araştırmaya göre cep telefonlarımız tuvaletten 18 kat daha kirli. Peki biz bu kirden nasıl kurtulmalıyız? Kolonya ya da dezenfektan mı kullanmalıyız? İşte bununla ilgili iki dünya devi Apple ve Google birer açıklama paylaştı. Bu yönergelerle cep telefonlarımızı temizleyebilir ve güvenle kullanabiliriz.

iPhone’umda dezenfektan kullanabilir miyim?

İşte bu soruya Apple’ın cevabı şöyle:

Yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox marka dezenfektan mendil kullanarak iPhone’unuzun dış yüzeylerini hafifçe silebilirsiniz. Ağartıcı madde kullanmayın. Açıklıkları neme maruz bırakmayın ve iPhone’unuzu herhangi bir temizlik maddesine batırmayın.

Telefonumu nasıl dezenfekte edebilirim?

İşte bu soruya da Google’dan cevap arayalım:

Ekranınız da dahil olmak üzere telefonunuzu dezenfekte etmek için normal ev tipi dezenfekte edici mendiller veya %70 izopropil alkol bazlı mendiller kullanabilirsiniz. Beyazlatıcı içeren mendilleri kullanmayın.

cottonbro adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Evlerimize girer girmez almamız gereken hijyen tedbirlerinden birisi de cep telefonu temizliği oldu. Cep telefonlarımızı nasıl temizlemeliyiz? sorusunda yukarıda kısaca telefon temizliğinin nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalıştık, Apple ve Google gibi iki devin konuya ilişkili geniş çaplı açıklamalarının (Türkçe içerikler) linklerini de paylaştık. ancak bu yeterli gelmedi diyenler için de BBC News YouTube kanalında hazırlanmış bir içeriği de paylaşıyoruz. Bakalım cep telefonlarımız tahmin ettiğimizden ne kadar daha kirli?
Paylaş