Diablo Immortal hakkında can sıkan şikayet: Fiyatsız oyuncuları cezalandırıyor mu?

Oyun severlerin heyecanla bekledikleri Diablo Immortal sonunda piyasaya çıktı ve oyun severler tarafından oynanmaya başlandı. Diablo Immortal’ın fiyatsız oluşu bu heyecanı körükledi. Lakin oyunun yayınlanmasından sonra geçen birkaç gün sonunda gelen yansılar, oyunupara ödemeden oynamak isteyenler için “bir ceza sisteminin” bulunduğunu gösteriyor.

Sizlerle daha evvel “ücretsiz oyun ve oynaması fiyatsız oyun” ortasındaki farkları bir öteki makalemizde ele almıştık. Buna istinaden Diablo Immortal’ın da “oynaması ücretsiz” bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Echohack isimli bir YouTuber da bu bahisle ilgili bir çalışma yapmış ve Diablo Immortal’ı fiyatsız olarak oynayan oyuncuların elde edebilecekleri ganimet ölçüsünün kasıtlı olarak sonlandırıldığını öne sürmüş.

Diablo Immortal’da mikro ödeme sistemi mevcut durumda. Yani karakterinizi daha süratli geliştirmek için para ödemeniz gerekiyor. Lakin para ödemeden de karakterinizi geliştirebiliyorsunuz, bunun için ödemeniz gereken bedel ise, vakit. Ancak Echohack görüntüsünde bundan bahsederken şöyle diyor: “Diablo Immortal’da para harcayanlar karakterlerini geliştirmek için büyük dayanak görüyorken, oyundan fiyatsız olarak faydalanmak isteyenler saatlerce süren oyun tecrübesi sonucunda yeniden de ekseriyetle karakterlerini geliştiremiyorlar.”

Öte yandan para ödemeden oynayanların önünde büyük bir mahzur bulunduğunu da sav ediyor. Echohack’e nazaran oyunda gizli bölümler var ve bu kısımlarda oyun severler çokça ganimet ile ödüllendiriliyorlar. Fakat fiyatsız oynayanlar bu kısımlara giremiyor. Öte yandan düşmanların üzerinden düşen ganimet ölçüsünün da kısıtlandığını lisana getiren Echohack, bu bilgilere oyunu çok kere oynamasına ve farklı formlarda test ettikten sonra ulaştığını da kelamlarına ekliyor.

Peki, siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Mikro ödeme ve ceza sistemi sizce mantıklı mı? Yorumlarınızı aşağıda bekliyoruz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir