Sniper Seçkine 5 İnceleme

Keskin nişancılığın geçmişi 19. yüzyıllara dayanıyor olsa da İkinci Dünya Savaşı sırasında altın çağını yaşadığını söyleyebiliriz. Bu askerler, sadece etkileyici sayıda düşman öldürmekle kalmadılar, (Beyaz Mevt diye de bilinen Finli Simo Hayha ve Rus Vassily Zaitsev gibi) birebir vakitte savaş propagandasının kahramanları da oldular. Bu nedenle, bu sessiz savaşçı figürünün mitolojikleştirilmesi şaşırtan değil. Rebellion’ın da, Sniper Seçkine efsaneleri ve Zombie Army serileri ile keskin nişancı kavramından en düzgün biçimde yararlandığını söylersek herhalde yanlış olmaz. Daima üstüne koyarak gelişen seride, Sniper Seçkine 5’in çok fazla yenilik içermese de katiyetle serinin en uygun oyunu olduğunu ve daha da uygunu Xbox GamePass sahiplerinin büsbütün fiyatsız olarak oyuna erişebileceğini söyleyerek isterseniz çabucak oyunun ayrıntılarına geçelim.


Kraken Operasyonunu durdurabilecek misiniz?

Bu sefer aksiyon bizi 1944 Fransa’sına götürüyor ki çoğumuzuz beklediği de buydu esasen. Sniper Seçkine 3’te Kuzey Afrika’yı ve Sniper Seçkine 4’te İtalya’yı ziyaret ettikten sonra, bu oyunda da müttefiklerin Avrupa savaş alanına gerçek ilerlemesini takip ediyoruz. Ve şunu muhakkak söyleyebiliriz ki, seçilen periyot serinin son oyunu için harika bir oyun alanı sunuyor. Sniper Seçkine 5, Normandiya çıkarmalarından evvel ve sonra geçiyor ve birçok farklı senaryo içeriyor. Atlantik Duvarı’ndan tanıdık sığınaklar ve siperlerden Beaumont Saint Denis üzere devasa kalelere kadar, bu gelişim, bilinen tüm noktaları en âlâ halde değerlendirmeyi başarmış ve bunları fabrikalar ve Nazi sığınakları üzere alanlarla da çeşitlendiriyor. Bir OSS casusu ve işgalci güçlerini neredeyse tek başına alt edebilecek kadar düzgün bir keskin nişancı olan Karl Fairburne’nin marifetlerini test etmek için önümüze hakikaten harika bir savaş alanı sunuluyor. Bu sefer emelimiz, istikrarları Naziler lehine çevirebilecek Kraken Operasyonunu engellemek!


Başarılı olmanın birçok yolu var kâfi ki sessiz olun

Sniper Seçkine 5 seride bir ihtilal yaratmıyor olabilir, fakat evvelki oyunlarda gördüğümüz tüm mekanikleri geliştirmiş ve son periyotta hakikaten keyif alarak oynadığımız saklılık oyunlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Açıkçası, kahramanımız Fairburne, Mihver (Axis) birlikleriyle direkt karşı karşıya gelseydi hiç talihi olmayabilirdi. Ne keyifli ki vazifemiz yalnızca düşman çizgisinin ardına sızmak ve başkalarının dikkatini çekmeden seçilen gayeleri ortadan kaldırmaktan ibaret. Senaryoların her biri, bu doğrultuda, sarmaşıklara ve ağlara tırmanma, zip çizgilerinin kullanımı yahut düşmanları geriden yaklaşarak saf dışı bırakmak üzere ek mekanikleri kullanabileceğimiz kendi içinde küçük açık dünyalardan oluşuyor.


Sniper Seçkine yeniden bildiğimiz gibi

Lakin temel mekanikler elbette bir evvelki oyun ile tıpkı. Yeniden uzun otların ortasında saklanma imkanımız var, alarmları ve jeneratörleri atışlarımızın çıkardığı gürültüyü gizlemeleri için sabote edebiliyoruz, vurduğumuz düşmanların cesetlerini gizleyebiliyoruz ve hepsinden de kıymetlisi, geniş bir hassas tüfek yelpazesi ile uzun uzaklık maksatları indirebiliyoruz. Bu uzun atışlardan ayrıntılı bahsedeceğiz fakat öncelikle evvelki oyunların zayıf noktalarından biri olan ikincil silahların kullanımının da uygunlaştırıldığını belirtmemiz gerek. Artık tabancalar ve makineli tüfekler çok daha hassas denetime sahipler. Omuzdan klasik bakış açısıyla nişan alabiliyor ya da silahların birinci şahıs bakış açısını kullanabiliyoruz. Şarjör değişimini hızlandırmak için Gears of War’dakine emsal etkin bir tekrar yükleme sistemi de getirilmiş ve ayrıyeten cephaneliği bir düzeyin ortasında, oyun alanının etrafına dağılmış çalışma tezgahlarında değiştirmek de mümkün oluyor.


Daha zeki düşmanlara hazır olun

Cesetlerin üzerine bubi tuzakları yerleştirme, alan hasarına neden olmak için etraf ögelerini kullanma, mayınlar ve nöbetçilerin dikkatini çekmek için yem ve ıslık kullanımı da geri dönenler ortasında. Yani daha evvelki oyunu oynayanlardansanız mekaniklerde hiç yabancılık çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Lakin elbette eklenen küçük iyileştirmeler ve birebir durumu çözmeye yönelik daha fazla seçenek sunması Sniper Seçkine 5’in gelişimini bir adım ileri taşıyor. Uygunlaştırılmış yapay zeka, olağan zorluk düzeylerinde bile başımızı belaya sokabiliyor. Düşmanlar alarmı çalabiliyor, kendilerini bir sipere atıp, destek çağırabiliyorlar ve epeyce tesirli bir halde ateş ediyorlar. Bunlara ek olarak Alman keskin nişancıları ve fecî Panzer tankları saymıyoruz bile. Bu da gerçek bir meydan okuma oluşturuyor.


Killcam için oynayanlar burada mı?

Gelelim oyunun ana temasına. Uzun aralıklarda düzgün bir nabızla ne kadar çok başarılı atış yapabildiğimiz en değerli bahis. Sniper Seçkine 5, evvelki oyunların şaşmaz mekaniğini elbette ellememiş ve hala eksiksiz çalışıyor. Bu atışlar, rüzgara bağlı olarak arayı ayarlamamızı ve yörüngeyi düzeltmemizi gerektiriyor. Ayrıyeten titreşimleri de hesaba katmalı ve nefesinizi tutmalısınız. Ve her şey yanlışsız yapıldığında ise merminin tesirini, ağır çekimde ve o meşhur X-ray efektiyle gördüğümüz klasik “Killcam” ile izleyebiliyoruz.

Ancak oyunun en büyük başarılarından biri, zorluğu şahsileştirilmiş bir biçimde ayarlayabilmemiz. Böylelikle düşman yapay zekasını zorlaştırabilir lakin oyunun rüzgarı hesaba katmamasını ya da bize bir nişan alma kılavuzu sunmasını sağlayabiliyoruz. Bu biçimde herkes birkaç yüz metrede çok tatmin edici olan vuruşlar yapmanın keyfini çıkarabilir. Size tavsiyemiz, en sevdiğimiz silahı bulana kadar tüfeğin ve mühimmatın konfigürasyonu ile oynamanız.


Eski konsepte çağdaş oyun modları

Sniper Seçkine 5’in senaryo vazifeleri, sırlarla ve yan vazifelerle dolu 9 kısımdan oluşuyor ve ortalama bir oynanış usulü ile 12 saatten fazla tecrübe sunuyor. Bu kısımların tekrar oynanabilirliği de yüksek. Lakin serinin son oyununda dikkat çeken öteki yenilikler de yer alıyor. Bunlardan birincisi, ikinci bir keskin nişancı ile birlikte; ortak olarak çevrimiçi modda oynayabilmeniz. Lakin bizim en çok ilgimizi çeken mod, Doom Eternal ve Deathloop’dan hatırlayabileceğiniz Invade modu oldu.

Bu durumda, ikinci bir oyuncu oyununuzu istila edebiliyor ve vazifenin rastgele bir düzeyinde düşman keskin nişancı olabiliyor. Değişen tek şey çok daha büyük bir meydan okuma olmasının yanı sıra oyun alanının etrafına dağılmış telefonlarda onun pozisyonunu denetim edebilmemiz. Lakin bunun da sizi ele vereceğini unutmayın. İnceleme sırasında bu özelliği yalnızca bir defa denedikten sonra kapattığımızı itiraf edelim. Zira birkaç sefer müdahaleye uğradık ve sanırız artık bunun gerilimi ile başa çıkacak kadar genç değiliz 🙂 Elbette yaşanan heyecan çok daha fazla oluyor.

Sniper Seçkine 5’te klasik çok oyunculu modların birden fazla bulunuyor ve ayrıyeten bir hayatta kalma modu da var. Bu yeni oyun çeşidinde yalnız ya da işbirliği içinde Zombie Army’dekini misal halde düşman dalgalarıyla karşı karşıya ayakta kalmaya çalışıyoruz.


Görsellik v performans

Sniper Seçkine 5’i Xbox Series S’te dinamik 1080P’de 60 FPS ile oynadık. En ufak bir performans sorunu yaşamadık. Haritalar büyük ve detaylı ve “Killcam” hakikaten tesirliydi. Lakin elbette azamî kalite için dinamik 4k’da 60fps sunan Xbox Series X’de oynamanızı tavsiye ederiz. Modeller ise oyunun tek zayıf noktası. Sniper Seçkine 5’te Rebellion, risk almadan evvelki oyunlarda sevdiğimiz her şeyi güzelleştirmiş ve üzerine az da olsa tecrübesi artıracak küçük eklemeler yapmış. Her ne kadar nispeten eski bir konsept üzerine şurası olsa da tekrar de çok güzel çalışıyor. Ve bilhassa yeni oyun modlarının (özellikle Axis Invasion) dahil edilmesi başarılı bir hareket olmuş. Alışılmış ki, sniper atışları ve (kamerayı hareket ettirmemize ve suratı ayarlamamıza müsaade veren) “Killcam” cazipliğini koruyor ve her anı epik hale getiriyor.


Sonuç

Daha evvel de belirttiğimiz üzere Normandiya çıkarmasına denk gelen 1944 Fransa’sındaki ortamın evvelki oyunlara nazaran daha çeşitli ve dramatik bir halde sunulmuş olması Sniper Seçkine 5’in dikkat çeken taraflarından biri. Normandiya çıkarması bile olağandan farklı bir bakış açısı ile sunulmuş. Hasılı seriyi takip edenleri şaşırtacak bir yenilik yok ancak en tutan formül korunmuş ve her zamankinden daha fazla içerik sunuluyor. Sniper Seçkine 5, bilinen mekaniklerden en düzgün halde yararlanmayı başarmış. Sniper Seçkine serisine yabancı olanlar ve Fairburne’ü şimdi tanımayanlar ise 17 yaşına basan bu zımnilik oyununa kesinlikle bir talih versinler. Xbox Gamepass ile fiyatsız oynayabildiğiniz için aslında denemesi parasız.

80

Dağıtım: Sold Out
Geliştirici: Rebellion
Platform: Xbox Series S/X, Xbox One, PC, PS5, PS4
Tür: FPS, Aksiyon
Web: https://sniperelite.com/

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir