Ford, elektrikli kamyoneti ile verdiği bu aksesuarla Elon Musk’ı çok kızdıracak

Ford’un büsbütün elektrikli birinci kamyoneti F-150 Lightning nihayet ABD’de yollara çıkmaya başladı ve satın alanlar, araçlarında beklenmedik bir aksesuar ile karşılaşıyor.

Lightning’in en etkileyici özelliklerinden birinin çift taraflı şarj kapasitesi, yani öbür elektrikli Ford modellerine ve hatta tüm meskene güç gönderme yeteneği olduğunu söyleyebiliriz. Lakin Lightning Owners (Lightning Sahipleri) forumundaki son gönderilere nazaran, araba üreticisi birebir vakitte mahsur kalan Tesla’ları şarj etmek için de müşterilerine bir adaptör sağlıyor.

Tüm Tesla araçlarıyla uyumlu olan J1772 adaptörünün daha evvel Ford tarafından F-150 Lightning ile birlikte verilecek standart bir aksesuar olarak listelenmediği bildiriliyor. Tesla, kendi web sitesinde 50 dolara neredeyse tıpkı olan bir konektör satıyor.

Bir kullanıcı forumda “Bitmiş Tesla bulursam Ford Lightning’imin imdadına yetişmesine müsaade vereceğim” diye latife yaparken, bir diğeri da “Aracıma ‘Tesla Kurtarma Ekibi’ etiketini yapıştıracağım” yazdı.

Elbette, Ford’un bu aksesuarın dahil edilmesiyle elektrikli araç pazarında en önde gelen isim olmaya devam eden rakibiyle hakikaten dalga geçip geçmediği bilinmiyor. Fakat Ford’un müşterilerine rakip bir şirketin aracını şarj edebilme yeteneğini vermeyi nitekim ne kadar önemsediği sorusunun yanıtını bilmediğimizden ötürü bu hareketin ince bir pazarlama taktiği olduğuna emin olabiliriz.

İronik bir halde, Tesla’ların Ford uyumlu şarj yetenekleriyle donatılmış olarak gelmesi muhtemelen daha yararlı olacaktır, zira Tesla, şoförlere başka rastgele bir elektrikli araba üreticisinden daha fazla güç sağlama fırsatı veren kapsamlı bir tescilli şarj istasyonu ağına sahip…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir