Gökbilimciler, 60 milyon ışık yılı uzaklıktan gelen açıklanamayan bir sinyal tespit ettiler

Batı Sydney Üniversitesi öğrencilerinden Joel Balzan, 60 milyon ışık yılı uzaklıkta açıklayamadıkları bir keşifte bulunduklarını söylüyor. 60 milyon ışık yılı uzaklıkta sarmal bir gökada olan NGC 2082’yi de içeren bir alanı gözlemleyen Balzan, burada bir radyo kaynağı keşfetmiş. Küme, gelecek nesil radyo teleskoplarının buradaki anomaliyi anlamasını umuyor.

Batı Sydney Üniversitesi’den Profesör Miroslav Filipoviç, Balzan’ın bu keşfinin uzay çalışmaları için pahalı bir adım olduğunu söyleyerek, burada yer alan güçlü emisyonların manasını araştırmak için ziyadesiyle heyecanlı olduklarını da kelam ediyor. Radyo frekansının kaynağının galaksi içindeki bir şey mi yoksa tamamen galaksinin dışından gelen bir yansıma mı oldukları konusunda meraklı olduklarını söyleyen Filipoviç, şu an ellerindeki radyo teleskoplarıyla elde ettikleri bilgiler doğrultusunda buluntunun gizemli bir hal aldığını da lisana getiriyor.

Pekala, sizce Dünya’dan yaklaşık 60 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 33 bin ışık yılı çapında bir G tipi sarmal gökadadan gelen bu sinyalin kaynağı ne olabilir? Karşılıklarınızı yorumlarda bekliyoruz…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir