Google kendi tasarladığı birinci yerleşkesini Kaliforniya’da açıyor: Yeni yerleşke, net sıfır su kaybını hedefliyor!

Google, Kaliforniya’da tamamen su ile üretilecek elektriği kullanan, net su müspet bir yerleşke açtı. Arama devi Salı günü yaptığı bir blog yazısında ayrıyeten, bu yerleşkenin şirketin kendi tasarladığı birinci tesis olduğunu söyledi.

Şirket, California, Bay View’de bulunan yeni yerleşkenin Kuzey Amerika’daki en büyük jeotermal kurulumuna sahip olduğunu söylüyor. Jeotermal sistem tesisin ısıtılması ve soğutulması görevlerini üstleniyor. Şirket, dizaynın yılda yaklaşık 20.000.000 litre veyahut klasik bir sistem tarafından sıcaklığı düzenlemek için kullanılacak suyun %90’ı kadar tasarruf sağlayacağını sav ediyor.

Yerleşke, sert kenarları olan ve Google’ın “ejderha ölçeğinde güneş kabuğu” olarak isimlendirdiği bir modelde aşağıya hakikat eğimli, etkileyici bir güneş paneli çatısına sahip. Şirket, yakındaki bir rüzgar çiftliği ile birlikte güneş çatısının, yerleşkeye vaktin %90’ında karbonsuz güç sağlayacağını söylüyor.

Bay View yerleşkesi, yeni tesislerin tabiat ile mimariyi daha eksiksiz bir formda bütünleştirdiği daha büyük bir Silikon Vadisi trendinin bir modülü olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft’un yeni Silikon Vadisi Yerleşkesi ve Apple’ın yaklaşan Austin yerleşkesi gibisi tasarım tekniklerini kullanıyor. Facebook ise, 2018’de Menlo Park yerleşkesini, yeşillikler ve büyük sekoya ağaçları içeren Frank Gehry tasarımı bir ofisi içerecek biçimde genişletti.

Google’ın Mountain View’deki genel merkezine yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Bay View yerleşkesi, içme suyu dışındaki her şey için geri dönüştürülmüş su ve yağmur suyu kullanacak. Toplanan su, soğutma kuleleri, tuvaletler ve sulama için kullanılacak. Google’ın amacı, 2030 yılına kadar muhtaçlık duyulan suyun %120’sini yenilenebilir kaynaklardan toplamak.

Yeni yerleşke, Google’ın kısa bir mühlet önce açılan Manhattan yerleşkesinin gerisindeki “biyofilik tasarım” ideolojisinden ilham alıyor. Bu çeşit dizaynlar, doğal dünyayı çağdaş yapı sistemleriyle harmanlayarak yeşil alanlar, doğal ışık ve doğal gereçlerle sonuçlanıyor.

Google, Bay View’deki her masanın dış yer görünümüne sahip olacağını söylüyor. Ayrıyeten, tipik sistemlerin çoklukla %20 ila %30 dış hava kullanmasına rağmen havalandırma sisteminin %100 dış hava kullandığını belirtiyor.

Yerleşkenin alt katı, insanların birlikte vakit geçirmesi için bir toplanma alanı olarak hizmet ediyor. Üst kat, avlularla ayrılmış “daha küçük mahalleleri” andıracak halde tasarlanmış.

Yerleşkedeki öteki imkanlar ortasında yedi kafeye sahip iki mutfak ve ıslak çayırlar, ormanlık alanlar ve bataklık dahil 17 dönümden fazla doğal alan yer alıyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir