Stonehenge’in gizemine artık dev de çukurlar eklendi

  • Dünyanın en gizemli anıtlarından biri olan Stonehenge, araştırmalara göre yaklaşık 10 bin yaşında. Her biri 4.1 metre yüksekliğinde ve 2.1 metre genişliğinde olan yaklaşık 25 ton tartısında dikili taşlardan oluşan Stonehenge’in gizemi bugün bile hala tam olarak çözülebilmiş değil. Bilim insanlarından yeni gelen raporlara göre ise, bu alanın gizemi sırf Stonehenge ile hudutlu değil.

Birmingham Üniversitesi ve Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nden arkeologlar, Stonehenge’in etrafında yaptığı araştırma sonucunda farklı noktalarda “av çukurları” tespit etti. 4 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde olan tam 400 büyük çukur keşfeden arkeologlar, bu çukurların Erken Mezolitik Çağ’dan (MÖ 8000) Orta Tunç Çağı’na (MÖ 1300) kadar uzanan bir vakit diliminde kullanıldığını öne sürüyorlar.

Konuyla ilgili bilgi aktaran Stonehenge & Avebury Dünya Mirası Alanı Arkeologu Dr. Nick Snashall, “Ekip, yeni jeofizik araştırma tekniklerini karot alma ve noktasal hafriyat ile birleştirerek, Stonehenge toprağında bilinen en eski insan faaliyeti kanıtlarından bazılarını ortaya çıkardı,” derken, şu sözlerle Stonehenge bölgesinin bedeline işaret etti: “Kuzeybatı Avrupa’da bilinen en büyük Erken Mezolitik çukurun keşfi, burasının, birinci taşların dikilmesinden binlerce yıl önce avcı-toplayıcı topluluklar için özel bir yer olduğunu gösteriyor,” dedi.

Bu son araştırma birebir vakitte Stonehenge’in bulunduğu alanın sırf bildiğimiz merasim alanı olarak değil, binlerce yıl boyunca çeşitli işlevlere hizmet ettiğini de gösteriyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir