Google’dan gelen iflas duyurusu herkesi şaşırttı

Reuters’in haberine nazaran, Google’ın Rusya’da faaliyet gösteren kolu iflas müracaatında bulunmaya hazırlanıyor. Bu, şirketin artık Rusya kolunu işletmeyeceğini gösteriyor. Rusya şubesi, 2021’de Rusya’da 134,3 milyar ruble (yaklaşık 2.086 milyar dolar) gelir elde etmişti ve 100’den fazla personel çalıştırdığı bildiriliyor.

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, “Rus yetkililerin Google Rusya’nın banka hesabına el koyması, Rusya’da bulunan çalışanları işe almak ve ödeme yapmak, tedarikçilere ve satıcılara ödeme yapmak ve başka mali yükümlülükleri yerine getirmek de dahil olmak üzere Rusya ofisimizin çalışmasını imkansız hale getirdi” dedi ve Google Rusya’nın, iflas müracaatında bulunma niyetini ortaya koydu.

Mart ayında Google, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir mühlet sonra Rusya’da reklam satışını askıya aldı. Google’a ilişkin YouTube da Rus devlet dayanaklı medyaya ilişkin kanallardaki reklamları yasaklamak için harekete geçti ve daha sonra bu kanalları büsbütün engelledi.

Google’ın fiyatsız hizmetleri kullanılmaya devam edecek

Rusya’nın resmi mali makamlarına gönderilen ve Reuters tarafından görüntülenen bir notta, Google’ın iflas müracaatında bulunma niyeti detaylı olarak anlatılıyor ve şu ibareler dikkat çekiyor: “22 Mart 2022 tarihinden itibaren şirketimiz mali yükümlülüklerini yerine getirememe, kıdem tazminatlarını ödeyememe, bir iş mukavelesi kapsamında çalışan yahut daha evvel çalışan işçinin fiyatını ödeyememe durumlarının oluşacağı öngörülmektedir.

Google, fiyatsız hizmetlerinin ülkede hala kullanılabileceğini söylüyor. Google sözcüsü, “Rusya’daki beşerler kaliteli bilgilere erişmek için hizmetlerimize güveniyor ve Arama, YouTube, Gmail, Haritalar, Android ve Play üzere fiyatsız hizmetleri kullanıma sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Google, Ukrayna savaşının bir sonucu olarak Rusya’da iflas müracaatında bulunan birinci büyük teknoloji şirketi oluyor. Apple, Meta ve Microsoft üzere öbür şirketler ülkedeki tüm faaliyetlerini askıya aldı, lakin Rusya şubelerinin iflasını ilan etmediler.

Rusya, ülkedeki Google hizmetlerini yasaklayacak kadar ileri gitmese de, Meta’ya ilişkin Facebook ve Instagram’ı yasakladı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir