Meta’nın sürpriz adımı…

FacebooK’un ana şirketi Meta, data merkezleri için özel sunucu çipleri geliştirmeyi planlıyor olabilir. Bunun birinci sinyalleri ise, Intel’den kıdemli bir silikon mühendisini işe alması ile verildi.

Jon Dama, bu ayın başlarında Meta’ya, altyapı donanım kümesi için Silikon Yöneticisi olarak katıldı ve bu rolde, “ölçeklendirme için bilgi merkezini yenilemeye” odaklanan birden fazla tasarım takımından sorumlu olacak.

Meta, Dama’nın ne üzerinde çalışacağını tam olarak belirtmiş olmasa da, Intel’in belli fonksiyonları öbür kısımlara aktararak CPU performansını rahatlatan Altyapı Süreç Ünitelerinin (IPU’lar) geliştirilmesindeki rolü bir fikir verebilir.

Meta’nın yakında sunulması beklenen AR gözlükleri için özel silikon geliştirme isteği biliniyor olsa da, bu yeni işe alım, firmanın data merkezlerini de beslemek için çipler geliştirmeyi planladığına yönelik göstergelerin ortasına katılıyor. Şirketin kısa bir müddet evvel AMD ile uzun vadeli bir muahede imzaladığı düşünülürse, üçüncü taraf data merkezi işlemcilerini büsbütün değiştirmeyi amaçlamadığı da iddia edilebilir.

Ayrıyeten bu işe alım, son yıllarda birden fazla bulut sağlayıcısının kendi ARM tabanlı silikonlarını tasarlaması ile kendini gösteren trendin devamı olarak görülebilir. AWS, 2018 yılında muazzam bir muvaffakiyet olduğunu kanıtlayan ve şu anda üçüncü kuşağında olan Graviton serisini tanıtmıştı ve Alibaba Cloud da güçlü ve yeni bir özel çip serisi üzerinde çalışıyor. Son olaylar, Microsoft’un kendi bulut bilişim işini desteklemek için benzeri planları olduğunu gösteriyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir