Google’ın büyük eforları, Microsoft’u geçmesine yeniden yetmedi.

Yeni bilgilere nazaran, Google’ın tüm eserlerine ve salgının tesirlerine karşın Microsoft, ofis yazılımı pazarındaki hakimiyetini sürdürmeye devam ediyor.

TechRadar Pro ismine OnePulse tarafından gerçekleştirilen 500 kişilik bir ankete nazaran, Microsoft 365 ABD işletmelerinin çoğunluğunun (%58,20) seçilen üretkenlik paketiyken, Google Workspace’i sırf %15’i kullanıyor.

Ayrıyeten bu ankette, Zoho Workplace, Polaris Office ve LibreOffice üzere alternatiflerin tamamının iştirakçilerin %3’ünden daha azı tarafından kullanılmasıyla, daha küçük rakiplerin karşılaştığı zorluğun boyutu da vurgulandı.

Microsoft’un ünlü Microsoft 365 paketiyle ofis yazılımı pazarında başkan oluşu sürpriz olmayabilir, fakat Google Dokümanlar, Google E-Tablolar, Google Slaytlar ve daha fazlası üzere uygulamaların ünü göz önüne alındığında, iki şirketin teklifleri ortasındaki farkın büyüklüğü şaşırtan.

Microsoft’un sunduğu eserlerin en değerli özelliklerinden biri, uygulamalar ve hizmetler ortasında derin bir entegrasyonun bulunması ve birçok iş bilgisayarının kullandığı Windows işletim sistemine kadar geniş bir alana yayılmış olması. Lakin, Google, uzaktan ve hibrit çalışmaya geçişten bu yana çok değerli olduğunu kanıtlayan, yazılımın bulut aracılığıyla sunulduğu gerçek vakitli işbirliği modeline geldiğinde Microsoft’a karşı kıymetli bir adım attı.

Google, 2020 yılında G Suite’i Workspace olarak yine markalaştırarak, yazılım paketine yapılan yatırımın büyüdüğüne yönelik işaretler verdi. Şirket, bu sürecin bir kesimi olarak daha “derin bir entegre kullanıcı deneyimi” oluşturmak için planlı bir gayret göstereceğini ve rakibiyle ortadaki farkı kapatacağını duyurdu.

O vakitten beri Google, bu maksada ulaşmak ve salgın sonrası çalışma ortamı için hizmetlerini daha da hassas hale getirmek için çok sayıda güncelleme ve düzgünleştirme gerçekleştirdi. Lakin yeni datalar, bu gayretlerin sonucunda kestirim ettiğimizden daha sonlu kullanıcı büyümesi sağlandığını gösteriyor.

Anket kapsamlı olmasa da ve global bir fotoğraf sunmasa da, sonuçlar finansal bilgilerle destekleniyor. 2022’nin birinci çeyreğinde, Google’ın bulut hizmetleri (Workspace bu kümede yer alıyor) 5 milyar dolar gelir elde ederken, Microsoft’un üretkenlik kısmı 15 milyar dolar gelir sağladı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir