ABD ve Japonya, bir Japon astronotu Ay’a göndermek için anlaştı

ABD lideri Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Ay’a bir Japon astronotu gönderme planlarını sağlamlaştırdı. Böylelikle gelecekteki Artemis vazifeleri sırasında bir Japon astronotun Ay’da yürüme mümkünlüğünü da doğruladı.

Biden ve Kishida, Gateway uzay istasyonuna potansiyel olarak bir Japon astronotu gönderecek bir Uygulama Muahedesi hakkındaki görüşmeleri sürdürmek için geçtiğimiz hafta Tokyo’da bir ortaya geldi. Başkanlar ayrıyeten her iki ülkenin iklim değişikliğine ait dataları paylaşma taahhüdünü de yinelediler. Gateway çalışanı hakkındaki görüşme, ABD ve Japonya ortasında NASA’nın yaklaşan Ay misyonlarıyla ilgili devam eden konuşmaların bir modülü olarak karşımıza çıkıyor.

Gateway, NASA’nın Artemis programı olarak bilinen bir dizi yaklaşan misyon olan Ay’a geri dönme eforunun ayrılmaz bir modülü. Gateway inşa edildikten sonra, Ay’a bağlı astronotlara ziyaretleri için dayanak sunan Ay yörüngesinde bir karakol vazifesi görecek. Ay uzay istasyonu, Artemis vazifeleri için kritik bir altyapı olarak hizmet etmenin yanı sıra, gelecekte Mars’a düzenlenecek mürettebatlı vazifeler için bir evre noktası olarak da hizmet edecek. Yaklaşan ay istasyonunun birinci modüllerinin en erken Kasım 2024 tarihinde fırlatılması bekleniyor.

Biden bir NASA basın açıklamasında “Son yıllarda, süratle değişen bir dünyanın yeni zorluklarını (fırsatlar kadar önemli) üstlenmek için birlikte çalışırken, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri ortasındaki ittifak daha güçlü, daha derin ve daha yetenekli hale geldi” dedi.

Beyaz Saray’ın bilgi formuna nazaran Japonya ve ABD, şimdi belirlenmemiş bir Artemis vazifesi sırasında Ay’ın yüzeyine bir Japon astronot göndermeyi planlıyor. NASA, 2025 yılına kadar astronotları Ay’ın güney kutbuna indirmeyi planlıyor ve Artemis, 1972’de Apollo 17’den bu yana birinci mürettebatlı Ay misyonlarını içerecek. NASA Yöneticisi Bill Nelson, yayında şunları söyledi: “Japon ve Amerikalı astronotların Ay’da birlikte yürüdüğünü görme konusundaki ortak tutkumuz, milletlerimizin, burada, Dünya’da insanlığın faydasına sorumlu ve şeffaf bir biçimde uzayı keşfetme konusundaki ortak pahalarını yansıtıyor.

Gateway’in birinci kesimlerinin fırlatılmasına daha birkaç yıl olmasına karşın, ABD ve Japonya’nın bir ortaya gelmesi daha fazla ülkenin iştirakini sağlamak için bir fırsat olarak görülebilir. Artemis misyonları global bir efor olacak ve Ay’a geri dönmek, uzay araştırmaları ve mühendisliğinde heyecan verici bir sonraki adımı temsil ediyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir