Huawei CFO’su Meng Kefaletle Serbest Bırakıldı

Huawei yöneticisi Meng kefaletle serbest bırakıldı.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla
geçtiğimiz günlerde tutuklanan Huawei Finanstan sorumlu Genel Müdür yardımcısı Meng Wanzhou 10 milyon Kanada doları tutarında kefalet ile bugün serbest bırakıldı.

Bugün görülen kefalet duruşmasında Hakim William Ehrcke’in aldığı karara göre nakit 7 milyon Kanada doları ve 3 milyon Kanada doları değerinde gayrimenkul olmak üzere toplam 10 milyon tutarında kefalet ödeyecek olan Meng , Vancouver kentinde bulunan konutunda ikamet edecek. Mevcut pasaportlarını Kanadalı yöneticilere teslim etmesi istenen Meng, ikamet sürecinde bileğinde taşıyacağı GPS vericisi ile takip edilecek.

ABD’nin bu süre zarfında Kanada’dan iade talebinde bulunup bulunmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Amerika’nın iade talebi için 60 gün süresi bulunuyor , Meng , iade edilmesi durumunda
“birden fazla uluslararası kurumu dolandırmak için komplo kurmak’’ suçundan New York Doğu Bölgesi Mahkemesi tarafından yargılanacak ve yargılama kapsamında 30 yıla kadar hapis cezası alması ön görülüyor.

Huawei yöneticisi Meng aynı zamanda patronun kızı

1 Aralıkta Kanada’nın Vancouver kentindeki havalimanında tutuklanan
Meng , Huawei şirketinin finanstan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olmasının yanı sıra aynı zamanda şirketin sahibi olan Ren Zhengfei’nin de kızı .

İlerleyen süreç Amerika – Kanada – Çin üçgeninde ülkeler arası ilişkilerin de nabzını belirleyecek.

Paylaş

One thought on “Huawei CFO’su Meng Kefaletle Serbest Bırakıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir